Soutěž architektů na nový bazén v Plzni vyhrál AVE architekt

Vložil
ČTK
09.05.2022 18:45
Plzeň

AVE architekt

Plzeň – Architektonickou soutěž na krytý bazén v Plzni na Borských polích vyhrál tým plzeňských architektů – architektonická a projekční společnost AVE architekt. Vítězný návrh dnes po verdiktu odborné poroty schválili zastupitelé. Sešlo se 15 návrhů, sou- těž byla anonymní, nikdo z odborné poroty nevěděl, jaký návrh je od koho, řekl primátor Pavel Šindelář. Stavba má stát 250 až 300 milionů Kč. Město teď začne jednat s vítězem o pořízení kompletní dokumentace stavby.


Bazén má stát vedle kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Borských polích na městském pozemku. Nahradí zastaralý plavecký bazén v Kozinově ulici. "První etapa by měla směřovat ke kolaudaci na přelomu roku 2024 a 2025, město předpokládá spolufinancování z národních zdrojů," řekl ČTK v lednu při vyhlášení soutěže první náměstek primátora Roman Zarzycký.

"Naším záměrem je, aby ho tvořila bazénová multifunkční a relaxační plavecká hala s venkovními bazény, sportovišti a rekreační plochou," řekl primátor. Podle něj jde o významnou veřejnou stavbu v exponovaném místě, a proto bylo logické uspořádat otevřenou architektonickou soutěž. Podle dřívějšího usnesení zastupitelů bude projekt rozdělený na základní etapu a následnou část s relaxačním komplexem, kde by mohly vzniknout ubytovna s restaurací, wellness, skluzavky a venkovní bazén. Součástí má být parkoviště nebo parkovací dům.

Vítězný návrh Václava Ulče staršího a mladšího a Barbory Červeňové podle odborné poroty respektuje urbanistické vazby v okolí, hlavní vstup orientuje na zastávky MHD. Venkovní sportovní plochy jsou umístěny do intimního prostoru vnitřního dvora v návaznosti na budoucí park. Podle Stanislavy Maronové z útvaru koncepce a rozvoje města lze řešení rozdělit do etap, které je možné dělat samostatně a nezávisle.

Porota ocenila tři z patnácti zaslaných návrhů. Druhý skončil CUBOID ARCHITEKTI s. r. o. a třetí Martin Křivánek + FARA-ON union s. r. o.

"Teď bude navazovat jednací řízení bez uveřejnění, na základě kterého může být teprve zadána zakázka na vypracování kompletní dokumentace všech stupňů včetně autorského dozoru," uvedla Maronová. Výdaje na pořízení všech stupňů projektové dokumentace asi 27 milionů korun s DPH už jsou vyčleněny v rozpočtu města na letošní a příští rok.

"Nechápu, proč ta soutěž nemůže být otevřená. Abychom viděli, jaké návrhy tam byly a jaké byly odmítnuty. A teprve, až to odhlasujeme, tak se ukážou ty ostatní, proč je to takto tajemné?" řekl šéf opozičního zastupitelského klubu Pavel Bosák (Piráti). Podle Maronové je to dáno soutěžním řádem. "Zastupitelé se dnes nevyjadřovali k výsledkům hodnocení, ale zejména k formálnímu postupu. Hodnocení nelze měnit. To už jste přijali tím, že jste vůbec schválili uspořádání té soutěže," řekla.

Všechny soutěžní návrhy budou od úterý do 3. června představeny na výstavě v knihovně ZČU na Borech vedle pozemku budoucího bazénu. Ve středu 18. května tam bude v 15:30 vernisáž za účasti porotců i účastníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články