Letters to the Mayor: Prague - pozvánka na výstavu v Norma space

Zdroj
Galerie NORMA SPACE
Vložil
Tisková zpráva
23.04.2018 08:40
Praha

Eva Franch i Gilabert

Výstava dopisů architektů primátorce Prahy v rámci mezinárodního projektu Letters to the Mayor.

Datum a čas konání výstavy: 24. 4. - 30. 5. 2018
Datum a čas konání vernisáže: 23. 4. 2018, 18:00 hodin

Místo konání: Norma space, Podskalská 370/31, 12800 Praha 2

V pražské Norma Space probíhá od 24. dubna 2018 výstava dopisů architektů, teoretiků a kritiků architektury adresovaných primátorce Prahy Adrianě Krnáčové. Mezinárodní iniciativa newyorské galerie Storefront for Art and Architecture tak zařadí Prahu mezi světové metropole, které svým starostům nabídly alternativní rešerši názorů na vizi a politiku plánování města či jejich vlastní agendu přímo od praktikujících profesionálů.

23. dubna 2018 bude v pražské Norma Space zahájena výstava Letters to the Mayor: Prague. Ta prezentuje dopisy českých i zahraničních architektů, urbanistů, teoretiků a publicistů adresovaných pražské primátorce Adrianě Krnáčové.
Projekt byl poprvé iniciován v roce 2014 v New Yorku galerií Storefront for Art and Architecture a byl realizován již ve více než patnácti městech po celém světě (Athény, Lisabon, Madrid, Oslo, Panama City, Rotterdam, Sao Paolo, Taipei, Bogota a další). Iniciativa podporuje mezinárodní diskusi o pozici architekta v plánování města, jeho vztah ke společensko-politickému aparátu a občanovi.
Letters to the Mayor: Prague obrací běžný vztah „město tvoří zadání – architekt zadání řeší.“ O zadání žádá architekty a příbuzné odborníky. Záměrně proto byli k napsání dopisu vyzváni zástupci všech generací, pohlaví, národností a zaměření tak, aby vznikla situace popírající názorovou hierarchii.
Ze zahraničních účastníků můžeme jmenovat katalánského architekta Ricarda Bofilla, který projektoval několik budov v pražském Karlíně, americkou teoretičku zabývající se bytovou výstavbou v komunistickém československu Kimberly Elman- Zarecor, či zástupce vítězného studia OCA nedávno proběhlé soutěže na dostavbu Kongresového centra na Pankráci Marca Subiranu. škála českých účastníků zahrnuje současné či bývalé rektory vysokých škol architektury, bývalého primátora a praktikujícího architekta, aktivisty, akademiky, studia různých měřítek, čerstvé absolventy i architekty zběhlé k příbuzným profesím, jako je grafický design či umění.
Instalace umělce Jana Boháče tematizuje jeden z hlavních motivů i motivací celé akce: problematiku komunikace zúčastněných stran. Jan Boháč vytváří metaforický příběh nedokonalého prostředníka komunikace, zdivočelého městského poštovního holuba, který umožňuje divákovi upravení si situace po svém. „Instalace, která vznikne v Norma space, bude postavená z okapních žlabů, svodů a spojek. Ty jsou nejen, stejně jako holubi, nedílnou součástí prakticky každého města, ale slouží jako místo, kde [holubi] tráví svůj ptačí život. Zprávy, které nesli, se po cestě vytratily, a uvízly v útrobách okapních systémů, kde se buď úplně ztratily, nebo z nich zůstaly jen male útržky. V Normě můžeme nahlédnout do útrob okapu
a hledat a skládat dohromady zprávy, požadavky, přání a touhy, které neposlušní holubi vytratili po cestě. Instalace tak poukazuje na problémy v komunikaci, kdy různé strany nedokážou vest smysluplný dialog ... a smysl tohoto projektu je právě zprostředkovat a podpořit dialog,“ říká Jan Boháč o adaptaci výstavního konceptu Letters to the Mayor.
Dopisy budou oficiálně předány pražské primátorce Adrianě Krnáčové na vernisáži výstavy. Jedná se o apolitický akt zhodnocení minulosti a současnosti Prahy právě
v přechodovém období mezi volbami, nabídnutí průzkumu přístupů a scénářů jejího vývoje a otevření diskuse vedení města s architekty o alternativách budoucnosti Prahy.
Obsah dopisů rozvine připravovaný doprovodný program výstavy probíhající jak
v galerii, tak v pražských ulicích. Ten zahrne běh pražskými ulicemi místy zmíněnými v dopisech, diskusi v galerii a čtení a koncerty na (A)VOID Floating Gallery.
Podněty z dopisů i diskuse budou po skončení výstavy poskytnuty hl. m. Praze, jejímu budoucímu primátorovi a veřejnosti jako volně přístupná data.

Organizátoři Norma space:
Kurátoři: Kateřina Kulanová, Jana Moravcová
Autor výstavy:  Jan Boháč
Komunikace a PR: Barbora Kopřivová, Petra Karlová
Produkce: Sára Davidová, Alžběta Kvasničková, Veronika Sávová
Grafický design: Ihor Sabadosh
Dokumentace: Igor Machata

Z podnětu Storefront for Art and Architecture:
Výkonný ředitel a vedoucí kurátor: Eva Franch i Gilabert
Spolukurátor: Carlos Mínguez Carrasco
Ředitel strategického rozvoje: Jinny Khanduja
Programový producent: Max Lauter

Podpořili: Státní fond kultury čR, Nadace české architektury, U. S. Embassy Prague / Velvyslanectví USA v Praze, mmcité 1, Infloor, JV střechy, Repro Fetterle, (A)VOID Floating Gallerry

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články