Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Pavel Pekár z brněnské kanceláře PP Architects. Nebyla to první spolupráce samosprávy obce se studiem, a tak novostavba plynule navazuje na nedávno vybudovaný obecní úřad s poštou a knihovnou.
Od prvních myšlenek až po stavbu
Původní hasičská zbrojnice neposkytovala komfortní podmínky pro provoz, proto se obec rozhodla odkoupit nevyužívanou budovu jako stavební pozemek. "Naším úkolem bylo vytvořit návrh, který do místa přinese nový impuls a zároveň zapadne do okolní zástavby i atmosféry," říká Pavel Pekár.
Přirozeně se tak díky revitalizaci neudržované parcely podařilo podpořit vybavenost obce a zvelebit její část. Pro architekta bylo důležité dodržení nepravidelné formy historického urbanismu a komorního měřítka obce. Díky tomu je v centru obce cítit ucelenou architekturu, která klade důraz na význam každého objektu.
Asymetrická, dynamická a odvážná
Design hasičské zbrojnice čerpá inspiraci z tradiční architektury s ohledem na integraci stavby do místního kontextu. Hasičská stanice je umístěna ve svažitém terénu a její výškovou dominantou je věž na sušení hadic.
"Vizuálně výrazná pilová střecha s prudkým spádem jejích částí dodává stavbě dynamičnost evokující zásahy dobrovolných hasičů. Návrh vychází z typicky venkovského charakteru zástavby, působí však moderním, jednoduchým, čistým a nerušivým dojmem vůči okolí," vysvětluje architekt Pavel Pekár .
Stavba nebrání ve výhledu na jiné dominanty obce. V blízkém okolí nejsou umístěny žádné budovy, kromě železničního koridoru, které by stanici vizuálně narušovaly či ovlivňovaly. Část hasičské stanice s garážemi je zasunuta dále od cesty, aby byl zajištěn jednoduchý výjezd požárních vozidel.
Použití pohledových materiálů bylo pečlivě vybíráno. Minimalisticky působící štuková bílá fasáda kontrastuje s výrazným charakterem oceli Cor-Ten od Ruukki. Tento přírodní materiál s ušlechtilou patinou kontinuálně stárne a mění svůj vzhled. Představuje tak výraznou a trvanlivou volbu, která nevyžaduje téměř žádnou údržbu.
Patinovaná ocel je aplikována na severní fasádě a také na pultové a pilové střeše. "Cor-Ten jsme vybrali z vizuálních důvodů, svým vzhledem evokuje průmyslový charakter stavby. Barevně zase ladí s tradiční pálenou krytinou obecní zástavby. Dalším důležitým faktorem jsou jeho vlastnosti, jako například trvanlivost, funkční odolnost bez údržby a zároveň jeho vysoká estetická kvalita," říká Pavel Pekár.
Nápaditá mozaika na fasádě
Na budově hasičské zbrojnice zaujme také umělecká mozaika, která zobrazuje svatého Floriána, patrona hasičů. "Tato myšlenka napadla místního faráře při poklepání základového kamene stavby. Pan Lazárek se inspiroval v jedné italské obci a rád by v Bílovicích nad Svitavou realizoval více mozaikových ploch. Začal v kostele a postupně získal podporu vedení obce, která plánuje další mozaiku v centru u obecního úřadu. Autorem té na zbrojnici je pan architekt Šťasta z dílny Všech Svatých," doplňuje Pavel Pekár.
Udržitelnost je stále důležitější
Nová výstavba by měla brát ohled na design, pohodu a zdraví lidí a v neposlední řadě na životní prostředí. Jedním z důležitých faktorů udržitelného stavebnictví jsou kvalitní a trvanlivé materiály, které jsou zároveň šetrně vyráběny. A právě společnost Ruukki je známá excelentní kvalitou svých produktů, inovativními procesy výroby, odborností a zodpovědným přístupem k planetě.
A co napadne architekta Pavla Pekára pod pojmem udržitelná architektura? "Nekonečný boj za kvalitu stavby už od jejího návrhu. Dobrá architektura se projeví až později na jejím provozu hlavně z hlediska ekonomiky. Krásná stavba toho sice není zárukou, lpění na ceně ve stylu nejlevnějšího návrhu je však krátkozraké." A dalším dechem oceňuje důležitost spolupráce s kvalitním partnerem: "Odborná podpora ze strany Ruukki byla znamenitá. Spolupráce byla jedním slovem skvělá."
Odvážně i nadále
Obec Bílovice nad Svitavou a její obyvatelé jsou s novou hasičskou zbrojnicí spokojeni. "Velmi nás těší kladné reakce, až pochvaly od laické i odborné veřejnosti. I když zpočátku si někteří obyvatelé hůře zvykali na excentrickou fasádu a střechu," objasňuje Pavel Pekár. I proto architektonická kancelář nadále spolupracuje se samosprávou obce. "Intenzivně pracujeme na revitalizaci Mlýnského ostrova, v centru obce připra- vujeme renovaci bytového domu a doufáme, že vedle hasičské zbrojnice přibude dům zdraví jako doplnění urbanismu místa u náměstí," nastiňuje další plány Pavel Pekár.
Fúzí moderních a tradičních prvků lze vytvořit zajímavou a invenční architekturu. Důkazem je hasičská stanice v Bílovicích nad Svitavou. Přátelský dialog mezi tradiční venkovskou a moderní architekturou vyústil v harmonickou a funkční stavbu plnou nevšedních detailů.