Vnitroblok v Plzni má za 10,5 mil. nové hřiště a lavičky na počest starousedlíka

Vložil
ČTK
15.01.2025 07:30

Plzeň - Novou podobu s lavičkami, cvičební sestavou a modernizovaným hřištěm má jeden z vnitrobloků v plzeňské Sokolovské ulici, která patří k nejdelším a nejčlenitějším ulicím sídlištního obvodu Lochotín. Za 10,5 milionu korun obvod také upravil zeleň a pískoviště a nechal instalovat dvě lavičky. Jsou věnované starousedlíkovi Jaroslavu Bukovskému, který se na podobě vnitrobloku sám aktivně podílel od vzniku sídliště v 70. letech minulého století a zapojil se i do příprav jeho obnovy. Realizace se ale nedožil, loni v 84 letech zemřel, řekl dnes ČTK místostarosta obvodu Miroslav Šuma (ANO).


V panelových domech kolem revitalizovaného vnitrobloku žijí tisíce lidí, prostor je hodně využívaný. Sokolovskou ulicí by v budoucnu měla vést také trolejbusová trať, připomněla starostka obvodu Ivana Bubeníčková (ANO).

"Proběhla veřejná setkání a veřejné projednání, lidé připomínkovali, co by tady chtěli mít a jak by to mělo vypadat, a na základě toho architekt navrhl úpravy," řekl Šuma. V prostoru najdou vyžití děti i senioři. Je tu nové pískoviště, hřiště s umělým povrchem, workoutové hřiště, kruhové posezení pod stromy či nové chodníky a cesty. Zahradníci odstranili náletové dřeviny a projasnili stromy a keře a založili trvalkové záhony. Půl milionem korun na úpravy přispěl magistrátní fond životního prostředí. Obvod plánuje v budoucnu revitalizovat i další vnitrobloky v Sokolovské ulici.

Místního starousedlíka, ale také aktivního plzeňského občana Jaroslava Bukovského, připomínají dvě designové proti sobě umístěné lavičky, vyrobené symbolicky z bukového dřeva. "Pan Bukovský celý ten vnitroblok od 70. let spoluutvářel - vysazoval zde stromy, keře, podílel se se sousedy na vzniku původního hřiště, uklízel tady. I loni při plánování mu opravdu hodně záleželo na tom, aby vnitroblok vypadal tak, jak si v 70. letech vysnil," poznamenal Šuma.

Bukovský, dlouholetý předseda plzeňského místního Českého svazu bojovníků za svobodu, se mimo jiné v Plzni zasloužil o péči, údržbu i vybudování několika pomníků. Jeho zásluhou byl dořešen Památník bojovníků a obětí válek na náměstí Míru, na Borech vznikl Památník občanů Československa vyhnaných roce 1938 z pohraničí, Památník Edvarda Beneše na Benešově škole, Památník obětí náletu na Slovany v dubnu 1945 či zařídil zrestaurování a přemístění pamětní desky se jmény za okupace popravených vojáků a důstojníků sejmuté ze zdi borských kasáren, připomněl Bukovského bratr Stanislav.
0 komentářů
přidat komentář