Adolfka

host do domu, Bůh do domu

Adolfka
Projekt:2018
Realizace:2021-22
Užitná plocha:180 m2


Dodavatel: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
Zahrada: Ing. Kristýna Gotvaldová
Truhlář: Miroslav Zapletal
Kamna: Kamnářství Jíra s.r.o.
Sauna: MgA. Vojtěch Bilišič
Čtrnáctého dne, desátého měsíce, léta páně 1891 se v sudetské obci Wolfsberg v pastoušce s číslem 80 narodil Adolf Geilert, syn Antonie a Josefa Geilertových.
Prožil pestrý život poštovního úředníka, který se přes svou německou národnost, hrdě hlásil k Čechům a myšlence nového Československa. V 17ti letech během první světové války upadl na čtytři léta do ruského zajetí. Později byl pro své levicově orientované politické smýšlení vězněn pět měsíců v koncentračním táboře v Magdeburgu, odkud se po propuštění navrátil do protektorátu. Zde se chtě nechtě uchýlil v Mělníce. Po skončení války jej čekalo úporné dokazování svých protinacistických politických postojů, aby získal československé občanství a nakonec dostál po letech svého práva navrácení rodného domu i majetku, který mu byl zabaven jakožto původně německému občanovi.
Příběh „nové boudy", kterou na počest původního majitele zveme Adolfka, se započal v listopadu roku 2017. Stáli jsme s Hankou na opuštěném místě s krásným výhledem. Na zemi se povaloval poprašek čerstvě tajícího sněhu a vlezlý mráz se loudil do nohavic. I přes nepřízeň počasí a chladný opar na nás původní skromný objekt zapůsobil mile a útulně, svůj podíl na tom měla bezpochyby i termoska horkého čaje a polomáčené sušenky a také zvláštní vůně, která se v podobných chalupách často vyskytuje. Konstrukční stav původního domu byl bohužel žalostný a proto jsme následně ve společné debatě otevřeli téma výstavby chalupy nové.
Společně s TFH jsme zrealizovali stavbu, která s maximálním respektem ctí původní měřítko i usazení lehce nad terénem, nabízí téměř identické rozložení místností v přízemí, vstup do obnoveného původního sklepení. A zároveň nově poskytuje komfortní využití podkroví. Vše s autorskou interpretací tradičních prvků místní lidové architektury a jejích výjimečných detailů v podobě podstávkových domů. Tradiční nosnou dřevěnou konstrukci tzv. podstávky jsme využili současným pohledem. A tak vytváří přirozeně kryté zápraží, které v létě poskytuje stín a chrání v nepřízni počasí. Ze zápraží je krásný výhled na malebnou krajinu Labských pískovců a v dáli Lužických hor. Vnitřní prostor je venkovsky prostý a odkazuje také k tradičním barvám i materiálům. Setnici prohřejí kamna od Tomáše Jíry a veškeré truhlářské prvky dodal mistr truhlář Miroslav Zapletal.
Místo od počátku vznikalo s vizí rodinných a přátelských setkání, jako útěk od všedních pracovních starostí i povinností. Místo, kde mnohdy stačí jen pohled beze slov a všichni dobře vědí, jak se kdo cítí, na co myslí. Součástí krajiny kolem domu je útulna, sauna či dřevník a v neposlední řadě ve spolupráci s Kristýnou Gotvaldovou jemná modelace terénů a částečná obnova i doplnění původní výsad by.
S Wolfsbergem je spjata nejedna osudová událost. Příběh Adolfa Geilerta je však nadějí, že i cesty, které osud mnohdy nečekaně zpřetrhá, se jednou opět spojí.
A1architects
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
1891+17=1908!
11.07.24 12:56
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od A1Architects