Zahradní vilky na Anenské ulici

Zahradní vilky na Anenské ulici
Zahradní architekt:Lat27 Design Studio
Investor:Department of Housing and Public Works with Office of Queensland Government Architect
Realizace:2020-21
Plocha pozemku:1220 m2


Fotograf: Christopher Frederick Jones
Anne Street Garden Villas je soubor sedmi rodinných domů určených pro sociální bydlení v centru městečka Southport na australském Zlatém pobřeží. Návrh si v sobě nese myšlenky autorů z jejich soutěžního příspěvku do otevřené ideové soutěže "Udržitelná hustota a rozmanitost", stejně jako připomínky všech zúčastněných stran k budoucnosti místního sociálního bydlení.

Anne Street Garden Villas je jedním z deseti ukázkových projektů sociálního bydlení, které jsou realizovány prostřednictvím spolupráce Housing Partnerships Office, Building Asset Services a Úřadu vládního architekta. Pilotní projekty prověří zásady při navrhování nového sociálního bydlení ve státě Queensland.

"Při navrhování útulného, do budoucnosti hledícího sociálního bydlení jsme celkově přehodnotili zaběhlé konvence v této typologii a za pomoci drobných inovací jsme, podle našeho názoru, vylepšili stávající standard zejména tím, že nájemníci mají větší vliv na podobu svého obydlí a tím pádem i silnější pocit, že je bydlení opravdu jejich."

V hustě obydlených souborech sociálního bydlení nemají nájemníci pocit domova. Setkávají se se spoustou malých signálů, např. velkým parkovištěm před domem, které jim dávají najevo, že jsou příjemci institucionální služby. To komplikuje vytvoření sounáležitosti nájemníků s prostředím, nejsou tím pádem na svůj domov hrdí. Vzniká tím předěl mezi sociálním komplexem a zbytkem sousedství.

Naše prvotní obavy z tohoto problému byly potvrzeny sérií workshopů zaměřených na pocity a vnímání prostředí člověkem. V těchto workshopech nám stávající nájemníci odhalili svou jasnou touhu po zakořenění a zapojení se do místní komunity. Současně chtěli mít pocit autonomie jako v tradičním samostatně stojícím domě.

S ohledem na tato zjištění jsme hledali způsob, jak při vstupu do souboru na Anne Street navodit atmosféru tradičního individuálního bydlení. Abychom toho dosáhli, tak jsme učinili v našem návrhu čtyři klíčová opatření:

1) Vesnice z malých domků
Naše očekávání nejvíc naplňoval předobraz vesnice s malými domy kolem společné návsi. Rozčlenění návrhu do jednotlivých domků nám umožnilo vtisknout každému z nich jeho vlastní identitu. Použili jsme k tomu:
  • Každý dům má jinou barvu fasády.
  • Každý dům má jiný tvar.
  • Do domů vedou samostatné vstupy z ulice a současně mají přístup do zahrady za domem.
  • Nízké ploty mezi domky umožňují konverzaci mezi sousedy a současně jasně vymezují soukromý prostor.
  • Všechny části návrhu jsou podřízeny myšlence na vytvoření vesnice nikoliv kolektivního bydlení. Důraz je kladen na jasné vymezení společných a soukromých prostorů.

2) Hlavní průčelí domů směřuje do ulice
Malé domky jsou orientovány do ulice, což navozuje přímé spojení se sousedstvím. Umístění jednopodlažních domků do ulice a dvoupodlažních do zadní části zachovává drobnější rezidenční měřítko Anenské ulice.

Rozhodnutí orientovat vstupy a hlavní průčelí domků do ulice bylo důležité, poněvadž chceme posilovat sousedské vztahy. Přátelské uliční průčelí demonstruje dobrou vůli a spojuje nově příchozí se starousedlíky.

Co se parkoviště týče, je umístěno po stranách souboru. Přístřešky pro auta a navazující cesty tím pádem nepoškozují harmonický obraz ulice.

3) Více možností přístupu
U domů, které neumožňují individuální vstup a pohyb, mají jejich obyvatelé pocit, že jsou jejich příchody a odchody vystaveny na odiv celému komplexu. Představte si, že se necítíte dobře a míříte k lékaři, nebo jste zaspali a spěcháte do práce a poslední věc, kterou byste chtěli zažít, je potkat se se sousedy a muset prohodit ze slušnosti alespoň pár slov. Abychom dosáhli autonomie nájemníků, zabývali jsme se v návrhu řešením, jak jim umožnit rozhodnout o tom, kdy a jak budou s ostatními navzájem komunikovat. Řešení spočívá ve vytvoření vstupních a výstupních bodů mimo společné prostory, k nimž vedou samostatné cestičky.

4) Vlastní adresa pro nájemce
Každý dům v souboru má své vlastní číslo popisné, poštovní schránku a vstup. Přesvědčili jsme úřady, aby každý z domů dostal své číslo. Obyvatelé tak mají větší pocit individuality.

V součtu je výsledkem těchto opatření výrazné posílení nezávislosti nájemníků, aniž by došlo k poškození jejich vzájemných vztahů. Důležitá je i snaha o vytvoření kvalitního sousedství.

"Každý si zaslouží bydlení, na které může být hrdý. Otázkou je, jak tohoto osobního postoje docílit v oblasti sociálního bydlení. To byla hlavní výzva, kterou jsme řešili při navrhování souboru zahradních vilek na Anenské ulici."
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Naprostá
29.09.21 03:43
zobrazit všechny komentáře