ZADÁNÍ
Vždycky jsem byl fascinován industriální architekturou. Vždycky jsem byl fascinován řemeslem. Vždycky jsem si přál mít vlastní architektonický ateliér, který bude nejen místem, kde s kolegy pracujeme a tvoříme, ale i místem, které bude vyjadřovat mou osobnost a bude druhým domovem. Velké nároky.
Hledání ateliéru resp. vhodného prostoru v oblasti Vinohradské ulice a centra Prahy jsem věnoval téměř 2 roky. Až jednou jsem při procházce Karlínem zjistil, že jeho "černou duši" dávno odplavila povodeň, ale industriální duch čtvrti tam zůstal. V roce 2009 zde byla dokončena přestavba bývalých karlínských sýpek ze 60. let 19. století na loftové byty a v 1. NP bylo vytvořeno několik nebytových prostor. Klenby, cihly, beton a litinové pilíře. To je to správné místo.
REALIZACE
Vnitřní prostor je definovaný valenými klenbami ležícími na litinových pilířích a obvodové cihelné zdi. V druhé části prostoru byl po rekonstrukci developerem zhotoven plochý strop z monolitického betonu. Plocha je cca 90 m2 a má podlouhlý půdorys se čtyřmi prosklenými výkladci do ulice. V půli místnosti se tak potkává původní cihelná klenba s novým betonovým stropem a vytváří překrásný kontrast.
Naším cílem bylo zachovat industriální ráz, který celý objekt má, a zároveň sem dostatečně jasně přenést náš výtvarný názor. Bylo také potřeba vytvořit expoziční prostor pro nábytek a vybavení, které zahrnujeme do svých projektů.
V rámci rozšíření užitné plochy atelieru bylo vytvořeno ocelové mezonetové podium se schodištěm, které dalo vzniknout pracovnímu místu a zázemí pro mě, a zároveň tak přirozeně pod podiem vznikl útulný tvůrčí prostor pro kolegy. Za velkými bílými dveřmi je skryta kuchyňka a toaleta se sprchou. I ta je provedena industriálně.
Nechali jsme vyniknout původní materiály. Litinový pilíř je naolejován, struktura cihelné klenby je pod bílým nátěrem krásně čitelná a beton je uzavřen pouze penetrací. Vše doplňují masívní dubové parkety v zašlé šedé patině.
Karlínský genius loci se nám snad zvenku povedlo přenést i dovnitř.