Byt se nachází v nově vznikajícím bytovém domě v pražském Karlíně přímo v jeho pulzujícím centru. Výhodou je ale jeho pozice otočená do klidného zeleného vnitrobloku. Rozloha bytu cca 100 m² sice není veliká, ale vzhledem k faktu, že má dvě podlaží, je byt výborně využitelný.
Ve standardu od developera je celý bytový dům technologicky velmi dobře vybaven, což je na jednu stranu dobré pro uživatelský komfort, na stranu druhou je to poměrně omezující při navrhování.
ZADÁNÍ
Obvykle se lidé stěhují z bytu do domu. Tentokrát to bylo naopak. Přišel k nám do ateliéru moc sympatický manželský pár s požadavkem kompletního návrhu stavebních úprav a interiéru jejich nového karlínského bytu, kam se budou stěhovat z rodinného domu na okraji Prahy. S sebou si nebudou brát téměř nic. Jen knihy a několik hodnotných obrazů moderního malířství. Ty musíme smysluplně vměstnat do bytu spolu s majiteli. První slova klientů byla o tom, že nechtějí příliš velký industriál a byt má byt hlavně útulný. Velmi osvíceně přenechali větší pokoj se zázemím svému synovi, důraz kladli na úložné prostory a výstavní plochy pro své obrazy.
REALIZACE
Vždycky se držíme první myšlenky a nápadu. Bylo tomu tak i tentokrát. Byt jsme chtěli světlý a ve výrazu co nejjednodušší i proto, abychom našli dostatek místa pro expozici více než výrazných obrazů poměrně velkých rozměrů. Abychom byt opticky zvětšili, rozdělili jsme interiér do tří barevných pásů. Šedý strop tvoří přiznaný monolitický betonový strop, těsně pod ním je horizontální pás šedé stěrky, která vytváří dojem, že strop pokračuje i na svislé konstrukce. Jejich hlavní plocha je však převážně v bílém nátěru. Vše doplňuje podlaha, která bude vylita z epoxidové stěrky. Přání majitelů mít dřevěnou podlahu jsme ve spodním podlaží vyplnili alespoň tak, že celou vstupní část bytu a kuchyni zastřešuje podhled, který je vyroben z podlahoviny. V horním podlaží s ložnicemi je navržena dřevěná podlaha.
Uplatnili jsme i zde svůj oblíbený princip – podlahovinu nepoužíváme jen na pokrytí podlahy, ale i na výrobu nábytku a ostatního zařízení bytu. Všechen nábytek je navržen na míru. Úmyslně jsme ho ponechali převážně v bílé barvě, aby došlo k co největšímu odhmotnění bytu. Jako hlavní výrazotvorný prvek jsme použili perforovaný ocelový plech, ze kterého je vyrobeno množství součástí nábytku. Řešení bytu také zahrnuje několik překvapivých elementů, jako například úložné prostory zabudované do nášlapů schodiště nebo nízké podium, které částečně lemuje obývací prostor a zahrnuje i nekonformní sedací soupravu. Nejvýraznějším prvkem, který obývací prostor utváří, je však velký nábytkový modul, který má evokovat betonový pilíř. Ten jsme umístili doprostřed, abychom kolem něj mohli rozvinout jednotlivé zóny obytného prostoru, ale také proto, aby do interiéru vnesl alespoň trochu karlínského industriálu.