Botanická zahrada Praha - Návštěvnické centrum

Botanická zahrada Praha - Návštěvnické centrum
Adresa: Nádvorní, Troja, Praha, Česká republika
Investor:Botanická zahrada hl. m. Prahy
Projekt:2018-20
Realizace:2021-23
Plocha pozemku:5000 m2


Stavební řešení: Milan Pytloun, Jakub Touš (raz23)
Statika: Petr Žalský, Tomáš Křivka (STATIKON Solutions)
Komunikace: Pavel Vychodil
ZTI: Zdeněk Hrách
Elektro: Predrag Laketič
Vytápění: Petr Vacek
Vzduchotechnika: Radovan Gaiger
Plyn: Ladislav Laštovka
Požární bezpečnost: Kateřina Kolářová
AV media: Pavel Arazim (LANGARD)
Technologie úpravy vody: Martin Valečka (MV projekt)
Gastrotechnologie: Libor Sobotka, David Somsi (TeS Chotěboř)
Sadové úpravy: Jana Janíková
Fotografie: Petra Hajská
Návštěvnické centrum Botanické zahrady Praha slouží pro pořádání naučných, prezentačních, společenských a komerčních akcí. Leží v areálu botanické zahrady v místě, kde zahrada sousedí s vilovou zástavbou. Tím se návštěvnické centrum ocitá na rozhraní dvou zcela odlišných prostředí – z vnější strany rezidenční čtvrť, která má ráda svůj klid a nechce být rušena; z vnitřní strany frekventované návštěvnické centrum s bohatým kulturním a společenským programem. Tato výchozí situace zásadně ovlivnila návrh.

Centrum jsme rozdělili na 2 samostatné domy, aby hmotově navázaly na charakter a měřítko okolní zástavby: multifunkční objekt a objekt zázemí.
Multifunkční sál obsahuje velký víceúčelový sál, který je možné mobilní stěnou rozdělit na dva menší, provozně nezávislé sály. Objekt zázemí zahrnuje prodejnu vstupenek, suvenýrů, vína a výpěstků místní provenience, WC a občerstvení pro návštěvníky, zázemí zahradníků a údržby. Oba objekty propojuje ústřední dlážděná plocha, lemovaná prosklenou pergolou chránící návštěvníky před nepříznivým počasím.
Exterier budov je řešen odlišně podle toho, kam jsou orientovány. Ze strany sousedící vilové zástavby jsou navrženy jako klasické domy v zahradě. Ze strany botanické zahrady se oba objekty proskleným parterem otevírají do ústřední venkovní plochy a na terasu nad vodní hladinou. To vše pokračuje rozsáhlou pobytovou loukou umožňující variabilní využití pro venkovní akce.
Rozhraní mezi vnitřní a vnější stranou areálu je vymezeno hranou dlážděné plochy, která oba objekty propojuje a která v tomto místě díky konfiguraci terénu přechází v mírně vyvýšenou terasu s dálkovými výhledy do údolí řeky.

Díky umístění na okraji zahrady může areál v případě potřeby dočasně převzít funkci samostatného vstupu do botanické zahrady. Areál je pro tuto variantu připraven - travnatý předprostor směrem do ulice je řešen tak, že umožňuje příležitostné využití pro vstupní prostor návštěvníků, parkování automobilů i pořádání venkovních společenských akcí, prodejních výstav apod.
Oba objekty jsou navrženy v lapidárních geometrických formách, aby tvořily neutrální pozadí pro centrální veřejný prostor a okolní botanické expozice. Na objektech i okolních plochách jsou použity přírodní materiály – dřevo (sibiřský modřín), kámen, sklo, hliník, nerez.
K multifunkčnímu sálu přiléhá vodní plocha, které je součástí klidové zóny botanické zahrady. Zeleň obklopující nové objekty není součástí expozic, ale doplňuje kompozici budov formou ploch, struktur, textur a barev. Jsou zde navrženy jak domácí, tak introdukované druhy rostlin.

Technické řešení
Oba hlavní objekty, Multifunkční sál i Objekt zázemí, jsou jednopodlažní, částečně podsklepené objekty. Konstrukce je stěnová v kombinaci tepelně izolačního zdiva a železobetonu. Stropy jsou železobetonové armované desky, u větších rozponů s trámy.
Větrání je primárně přirozené okny, v nezbytně nutných případech nuceně s potřebnou úpravou kvality přiváděného vzduchu (rekuperací). Objekty jsou vytápěny kombinací tradičního zdroje (plynový kotel) a nízkoteplotních zdrojů (tepelná čerpadla). Střechy umožňují umístění fotovoltaických panelů pro ohřev teplé vody nebo dodávání energie do sítě. Umělé osvětlení zajišťují úsporné LED zdroje.
Dešťová kanalizace je dvojí – voda ze střech je sváděna do akumulační nádrže a slouží pro doplňování vody v jezírku, dešťové vody z komunikace a zpevněných ploch jsou vsakovány na pozemcích v okolí budov. Splaškové odpadní vody jsou odváděny kanalizací na městskou čistírnu odpadních vod.
Povrchy komunikací jsou navrženy jako částečně zpevněné (mlat na vedlejších cestách, štěrkový trávník na příležitostné parkovací ploše, dřevěná palubová podlaha u multifunkčního sálu), nebo zpevněné (žulová nepravidelná dlažba na hlavní areálové komunikaci a na ploše mezi objekty, betonová dlažba na zásobovací cestě).
Vodní plocha u multifunkčního sálu je pro vytvoření břehových partií s vodní vegetací řešena jako sestava několika kaskádovitě uspořádaných nádrží, kterými voda postupně protéká. Konstrukci tvoří zalomené železobetonové desky vybetonované na štěrkovém hutněném podsypu. Hlavní hydroizolací je pryžová folie – pružná EPDM membrána, položená na separační a drenážní vrstvě. V mokřadech, kde se mohou vyskytovat rostliny s agresivním kořenovým systémem (rizomy), je TPO folie s atestem na prorůstání agresivních kořenů a látek.
Pergola má ocelovo - hliníkovou konstrukci, založenou na betonové patky a opěrné zídky. Zavětrování zajišťuje kotvení do hlavních objektů, zasklení je z bezpečnostního skla.
AND architektonický atelier
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od AND architektonický atelier