Bytový dům Krušec

“Dům do hor”

Bytový dům Krušec
Spoluautoři:Martina Bejčková, Tomáš Kočař, Zuzana Krištofíková, Pavla Hanousková, Matěj Ševela
Realizace:2023


Zhotovitel: Baustav a.s.
Fotografie: Filip Beránek (objekt), Jakub Vašek (detaily)
Bytový dům citlivě umístěný ve svahu pod Plešivcem respektuje základní principy krušnohorské architektury a okolní kopcovitou krajinu. Tradiční forma domu je interpretována soudobým architektonickým jazykem a vzniká unikátní spojení stavby a okolních hlubokých lesů. Dům je dělen na dvě jednoduché racionální hmoty se sedlovými střechami, jejichž vzájemná konfigurace utváří zapamatovatelnou a výraznou figuru domu.

Tmavá opalovaná fasádní prkna jako ozvěna lokální materiality. Kamenný sokl ukotvující stavbu k zemi. Všechny fasádní i střešní prvky sjednoceny do jedné tmavé barvy, tak aby byla zachována výtvarná kompaktnost domu.

Vnitřní uspořádání nabízí širokou škálu typů bytů, vyhovující rozličným potřebám obyvatel. Převažující dvoupokojové byty doplňují velkorysé loftové byty situované v nejvyšší podlažím s převýšenými prostory v podkrovní části domu. Veškeré byty jsou navrženy s velkoformátovými okny či lodžiemi, tak aby byl umocněn výhled do okolní krajiny. K bytům v kontaktu s terénem přiléhající předzahrádky s dřevěnými terasami, loftové byty mají přístup na střešní terasy nenápadně zaintegrované do hmoty domu.

Společné prostory se vyznačují otevřeností a vzdušností s promyšlenými detaily ve formě atypického madla schodiště z ohýbaného dřeva, detailu poštovních schránek, umístění hydrantů či infografiky. Interiéry společných prostor se vyznačují použitím odolných materiálů, které budou kvalitně stárnou. V částečně zapuštěném podzemním podlaží se nachází nezbytné technické zázemí domu či sklepní kóje k jednotlivým bytům.

Dům samotný vyrůstající z kopce a jeho nejbližší okolí není vymezeno oplocením, jemnou hranici mezi veřejným a soukromým pouze naznačuje linie vysazených habrů. Okolí domu doplňuje výsadba několika smrků a stálezelených keřů.

Návrh efektivně využívá plochu pod přilehlým parkovištěm, kde se nachází zemní kolektor tepelného čerpadla, které zásobuje budovu teplem, to je distribuována pomocí podlahového vytápění a slouží k ohřevu vody. Dešťová voda a pomalu odtávající sníh je sváděn do soustavy vsakovacích objektů, voda je tím zadržována nadále v místní krajině. Vzhledem k pohledově exponované střešní krajině návrh řeší i vývody odvětrání kanalizace, radonu či vzduchotechniky, desítky střešních hlavic jsou v podkrovní části svedeny do 6 komínů do nichž jsou elegantně integrovány a nenarušují vzhled střechy.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od monom