Prostranství před Jadrníčkovou vilou, ve Fryštáku za náměstím, nebylo velké zato se vzrostlými stromy a vila byla a je památkově chráněná. Provozní schema novostavby bylo přesně připraveno. Ze začátku to rozhodně nevypadalo jako zajímavé zadání.
Secesní stavba patřila majiteli továrny na ohýbaný nábytek (TON) a od r. 1994 v ní našlo útočiště 28 mentálně postižených dětí. Novostavba měla poskytnout prostor pro chráněnou dílnu a ubytování dalším 12 až 15 lidem.
Snahou autorů je každou stavbu za každou cenu navrhnout co nejvíce objektivně, jako samostatný objekt, bez sentimentálních vazeb k okolí (to neznamená bez respektu), bez odkazů a symbolů. Jen tak může poskytnout uživatelům potřebnou svobodu.
Toto lze ovšem těžko naplnit, když jedinné možné umístění je v rohu parcely a jedinný možný půdorys je tvaru L. Navíc je místo stavby obklopeno jednoduchými formami dvorních kůlen, dílen a garáží. Na blízkost tohoto nářečí jsme se neohlíželi a rozhodli jsme se stavbu provést ze zdiva tl.25 cm a na potřebných místech ji zateplit a opláštit dřevem. Důležitý byl nevelký výškový terénní rozdíl, díky kterému bylo možné i vhodné přenést ono L do řezu stavbou a potom jej otočit okolo vodorovné osy přibližně ve výšce očí.
Přechod tohoto principu do pláště objektu potom měl stavbu definitivně zcelit a uzavřít do sebe. Konstrukce: zdivo z keramických bloků tl. 250 mm, ocelové sloupy, železobetonový strop, střecha dřevěná s ocelovým průvlakem, zateplení minerální rohoží, obvodový plášť ze smrkových prken na opeření, dřevěná okna z lepených profilů.
NEWWORK