Co sdílíme

Skandinávský pavilon na 17. bienále architektury v Benátkách

Co sdílíme
Adresa: Giardini della Biennale, Benátky, Itálie
Investor:Norské národní muzeum
Realizace:22.5. - 21.11.2021
Užitná plocha:470 m2


Spolupráce: Paola Simone Garcia, Håvard Auklend, Mariana Calvete, Guillermo Ramírez Camarero
Umělecká spolupráce: Anna Ihle
Filmová režie: Pål Jackman
Scénografie: Nina Bjerch-Andresen
Stavební firma: Holzbaus Sauer GmbH&Co.
Inženýr: Hermann Blumer
Kurátor: Martin Braathen

Norské architektonické studio Helen & Hard připravilo ve Skandinávském pavilonu na 17. bienále architektury v Benátkách instalaci projektu společného bydlení ze smrkového dřeva. Výstava, kterou hostuje Norské národní muzeum, nese název 'Co sdílíme' a ukazuje, jak mohou architekti navrhovat a budovat komunity na základě 'participace a sdílení'.

Helen & Hard věří, že projektem dokáží také demonstrovat, jak lze soužití využít k řešení různých problémů životního prostředí, zvýšení bezpečnosti bydlení a v boji proti osamělosti.
Průřez skandinávským pavilonem obsahuje kombinaci jednotlivých obytných prostor a prostorných sdílených zařízení, na která je zejména kladen velký důraz.

Celkové rozvržení navrhlo studio Helen & Hard ve spolupráci s obyvateli ze svého dřívějšího co-housingového projektu Vindmøllebakken v norském Stavangeru.

Obyvatelé byli požádáni, aby si představili radikálnější verzi bytového domu výběrem funkcí, které by přesunuli ze svých soukromých bytů do společných prostor.

Celý model je vyroben z open-source systému z masivního dřeva vyvinutého švýcarským inženýrem Hermanem Blumerem, a který bude produkovaný lokálně a využívaný pro self-build projekty.
Systém se skládá z masivních smrkových desek spojených hmoždinkami vyrobených z buku, bez použití lepidla a s jistotou adaptability a šetrnosti k životnímu prostředí.

Jednotlivé obytné prostory skandinávského pavilonu ožívají nábytkem a „scénografiemi“, které navrhli filmový režisér Pål Jackman a scénografka Nina Bjerch-Andresen.

Ke shlédnutí je připraveno také video, které zpracovala umělkyně Anna Ihle a které upozorňuje na obyvatele Vindmøllebakken společně se sociálními a politickými aspekty společného bydlení.
Po zakončení výstavy na benátském bienále architektury plánuje studio použít instalaci jako součást pro co-housing projekt, který v současné době buduje v Norsku.

Ondřej Indruch
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Helen & Hard architects