Dům v Maitamon

海外開発人材支援協会

Dům v Maitamon
Spolupráce:Kazuki Kimura, Misato Takagi 

Adresa: Nakajō-50 Mozumechō, Muko, Japonsko
Realizace:2023
Užitná plocha:260 m2


Foto: Toshiyuki Yano
Stavební inženýr: Takashi Manda Structural Design
Generální dodavatel: Asa Kenchiku co., ltd.
Jedná se přestavbu starého domu ve městě Muko v japonské prefektuře Kjóto. Okolo pozemku se nachází zemědělská půda a bambusové lesy. Odedávna bylo zdejší území rozčleněno kamennými zdmi a poseté zemědělskými osadami, z nichž každé se skládalo z hlavního domu a několika dalších objektů tvořících autonomní obydlí. V posledních letech bylo v důsledku rychlé urbanizace centra Kjóta mnoho zemědělských domů zbořeno a rozebráno. Pozemky byly následně rozděleny a na malých parcelách byly postaveny nové domy, které příliš nebraly ohled na místní historii.
Při navrhování nového domu jsme si kladli otázku, jak překlenout dvě různá časová období: bydlení pevně zakotvené jak v minulosti tak i v moderní době a současně vytvořit nové bydlení, které by zajistilo rovnováhu mezi těmito pohledy.
Pro tradiční venkovský dům jsou charakteristické tyto dva konkrétní prvky. Typický je rozlehlý obytný prostor, kde se rovněž odehrávaly různé pracovní činnosti, a hierarchické seskupení dalších budov okolo hlavního domu. Tyto dva prvky jsou spjaté se zdejším životem a mají hluboký vztah k místní historii.
Na druhou stranu se v moderním domě zdálo logické opustit hierarchické uspořádání zemědělských budov okolo hlavního domu a zaměnit hospodářskou náplň za obytné prostory.
To vedlo k výslednému tvaru, v němž shluky malých objektů vymezují celé sídlo, nejsou hierarchicky propojeny jako u starých zemědělských domů, ale spíše se střetávají, plynule prolínají a uzavírají velký obytný prostor do jednoho celku. Výsledný návrh by šlo popsat jako japonský atriový dům odvozený od zemědělských usedlostí.
Spojením historie a moderního způsobu života s vzniklo jedinečné obydlí, které ctí dané místo a současně rozšiřuje vnitřní obytný prostor.
Tomohiro Hata Architect and Associates
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Tomohiro Hata Architect & Associates