Evangelický kostel v Simmeringu

Glaubenskirche Simmering

Evangelický kostel v Simmeringu
Rekonstrukce:Wolfgang Hochmeister, 2016
Adresa: Braunhubergasse 20, Simmering, Vídeň, Rakousko
Projekt:1952
Realizace:29.4.1962 - 29.9.1963
Plocha pozemku:480 m2


„Lidé dnes potřebují být vyvedeni z neklidu a hluku svého života k rozjímání a kontemplaci, aby se mohli skutečně modlit a naslouchat Božímu slovu. Proto nechceme, aby naše malá diasporní církev vstupovala do falešné soutěže s mocí a nádherou světa nebo římské velké církve - chceme stavět z jiných stavebních materiálů, jako je ocel, beton, sklo a znovu z přízemního smrkového dřeva, zříkat se falešné nádhery, falešných ozdob, klamných fasád, a tak stavět skutečně a pravdivě, ale proto také důstojně.“
„Roland Rainer se na malém pozemku, který byl v té době obklopen průmyslovými budovami, záměrně snažil artikulovat ostrov náboženské komunity, a to jednak převzetím charakteristických městských prvků (obvodová zeď, uzavřený dvůr), tak dosažením symboliky prostřednictvím sálu a zvonice, která se sémanticky přiblížila budově katolického kostela.“
číst dále
Evangelický kostel se společenským sálem a mládežnickým centrem se nachází na malém obdélníkovém pozemku (20x24m) v jedenáctém okrsku na jihovýchodním okraji Vídně. Jedná se o jubilejní stý kostel postavený ve Vídni od konce 2. světové války. Farnost Simmering patří pod vídeňskou evangelickou superintendenci, která byla rovněž založena až po válce. Návrh vznikl na základě soutěže uspořádané v roce 1952, kdy s projektem vzorové kaple zvítězil architekt Roland Rainer. O deset let později se začalo se stavbou, která trvala 17 měsíců. Roland Rainer během svého života stihl dokončit celkem pět sakrálních staveb, přičemž kostel v Simmeringu byl jeho prvním a jediným na území Vídně.
Simmering byl do poloviny minulého století rušnou průmyslovou oblastí, proto se Rainer rozhodl vytvořit před vstupem do kostela malé čtvercové atrium se stromem uprostřed. Podobně se za oltářem otevírá skrze dlouhé horizontální okno výhled do malé zahrady za kostelem, který se snaží působit co nejcivilnějším dojmem. Veškeré vnitřní vybavení je ze smrkového dřeva bez dalších povrchových úprav. Cihly vyplňující železobetonový skelet zůstaly neomítnuté a jsou pouze opatřeny vápenným nátěrem. Režné zdivo z dutinových cihel zároveň přispívá ke zlepšení akustiky v kostelním sálu. Autorovým cílem nebylo "reprezentovat skrze nákladné materiály" ani "navenek zdůrazňovat sakrální charakter", ale spíše "vytvořit jednoduchý kultivovaný objekt, který se bude chovat zdrženlivé a nabízet důstojné místo pro konání obřadů".
Od roku 2018 zde vede bohoslužby česká farářka Anna Kampl, která pochází z Nové Paky a teologické vzdělání získala na Karlově Univerzitě v Praze.
0 komentářů
přidat komentář