Hospic sv. Alžběty

Hospic sv. Alžběty
Spolupráce:Adam Michna, Andrea Kučerová, Zuzana Juráková, Zuzana Šarmanová, Valentýna Uřídilová
Adresa: Kamenná 207/36, Štýřice, Brno, Česká republika
Projekt:2016-18
Realizace:2020-21


Návrh zahrady: Klára Stachová
Fotografie: Jan Martínek
Budova kláštera sv. Alžběty se nachází na pravém břehu řeky Svratky, na ulici Kamenné. V současnosti je velká část historické budovy využívána jako hospic, ostatní prostory slouží řádovým sestrám a knihovně Biskupství brněnského.
Barokní klášter řádu sv. Alžběty Durynské byl vystavěn v letech 1751 – 1753 dle plánu brněnského stavitele Mořice Grimma. Nebyl však nikdy dostavěn do původně zamýšlené podoby. Tři barokní křídla – východní, jižní a západní – byla v průběhu let postupně dostavována křídlem severním. Poslední přestavba tohoto křídla byla realizována pravděpodobně počátkem 20. století, kdy zde vznikla dvoupodlažní budova se sedlovou střechou. Ta však dvůr neuzavírala úplně, v severovýchodním rohu byla s klášterem propojena pouze přízemím.
Severní křídlo bylo léta bez využití a pomalu chátralo. Hospic sv. Alžběty se spolu s řádovými sestrami rozhodli přistoupit k rekonstrukci a dostavbě za účelem rozšíření provozu odlehčovací služby.
Nárožní přístavba, propojující barokní východní a novodobé severní křídlo, je pojata tvaroslovím kontrastujícím s barokní budovou kláštera. Kubický objem však respektuje historickou budovu, dodržuje výšku korunní římsy a nepřevyšuje ji. Prolamované ostění velkých okenních otvorů vytváří na fasádě hru jemných stínů a ostrých hran.
Hmota severního křídla je tvořena dvoupodlažní budovou se sedlovou střechou, jejíž tvar vychází ze sklonu střech ostatních křídel. K hmotě severního křídla je přisazena jednopodlažní přístavba, na jejíž střeše vznikla terasa. Severní průčelí rekonstruovaného severního křídla je členěno francouzskými okny umožňujícími pacientům využít terasy, přístupné z každého pokoje nebo chodby. Terasy umožňují výhled do nově navržené zahrady a na řeku Svratku. Dvorní průčelí na jižní straně je taktéž členěno francouzskými okny v pravidelném rytmu. V klášterním dvoře je tak zachován klid a řád.
Nárožní přístavba, propojující barokní západní a novodobé severní křídlo, je taktéž pojata novodobým tvaroslovím, které plně respektuje historické pojetí novodobým přepisem tohoto barokního řešení.
TJ Architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od TJ Architekti