Interiér bytu 4+1 na ulici Jiráskova

Interiér bytu 4+1 na ulici Jiráskova
Projekt:2014
Realizace:2014-16
Užitná plocha:142 m2


Majitelé tohoto prostorného bytu se na mě obrátili na základě předchozí spolupráce. Tentokrát byla zadáním rekonstrukce bytu a jeho úprava pro potřeby trvalého bydlení jejich čtyřčlenné rodiny. Chtěli připravit projekt, vybrat realizační firmy a pomoci celkově snadněji projít rekonstrukcí bytu.

Byt se nachází v atraktivní lokalitě navazující na bezprostřední centrum města. Dispozičně zůstal byt zachován. Drobnou nevýhodou bytu je orientace obývacího pokoje na sever, ale díky propojení s kuchyní má i tento prostor v části dne přístup západního slunce.

Při rekonstrukci jsme se s klienty shodli na principu "co půjde zachováme a co nemá hodnotu vyměníme". Logicky nás to tedy vedlo k jakési ekonomicko-ekologické úvaze o tom, jak budeme postupovat. Na stávajících oknech a dveřích se tak pouze provedl nový nátěr a opravilo kování. Jedny chybějící dveře byly doplněny jako replika původních. Původní parkety byly zachovány. Bylo nezbytné vyměnit nefunkční části podlah, renovovat záchod a koupelnu a provést novou kuchyni s jídelnou. Elektroinstalace byly provedeny nově. Původní funkční kachlová kamna zůstala ponechána na místě, lze jim časem nechat vyvložkovat komín a mohou fungovat. Starý balkon byl nahrazen větším a využitelnějším pro pobyt. Barevnost interiéru byla záměrně volena neutrální, s cílem dosáhnout morálně nestárnoucího provedení.

Byt byl dokončen v roce 2016, ale čas se ani zde nezastavil. Soužití a stárnutí sourozenců generuje organizační změny v prostoru. Majitelé tak postupně reagují na měnící se potřeby rodiny a přitom neztrácí smysl pro humor a estetiku.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Jana Štěrbáková