Interiéry kanceláří FTMO

Interiéry kanceláří FTMO


Dodavatelé: ProInterier, SilentLab, Vitra, eTruhlárna, Exbydo, Liko-s, U1Lighting, Jungle interiors, Topdeco, Arcointerier, Interface, AVTG, Prêt-ā-bureau
FTMO, česká platforma pro obchodování na finančních trzích, v loňském roce získala ocenění Deloitte Technology Fast 50 za nejrychleji rostoucí mladou firmu ve střední Evropě. Firma přerostla svou původní kancelář na Opletalově ulici a své nové zázemí si vytvořila v horních patrech budovy Quadrio. Architekti z ateliéru YUAR pomohli obchodníkům vybudovat nový domov, který odráží inovativní a progresivní identitu firmy.

"V užším výběru byly tři společnosti. YUAR byla jednou z doporučených firem a jejich prezentace nás přesvědčila o tom, že právě oni nám pomohou s realizací nových prostor," popisuje výběr CEO společnosti, Otakar Šuffner.

"Z každého člena týmu byla doslova cítit energie, která z nich vyzařuje. Vypadali jako parta dobrých přátel, kteří společně pracují na tom, aby dokázali velké věci," vrací se k prvnímu setkání architekt Gregory Speck z ateliéru YUAR.

Důraz na profesionalitu a komunitu
Pro určení potřeb společnosti FTMO přizvali architekti z YUAR ke spolupráci firmu JuiceUp, která uspořádala se zakladateli a zaměstnanci FTMO workshop a provedla online průzkum, v němž shromáždila názory uživatelů na design, vybavení a využití prostor. Z údajů vyplynulo, že mají nové kanceláře spojovat ticho, efektivitu a zábavu s důrazem na posílení komunitní atmosféry.
Z hlediska designu směřovalo architektonické zadání k vážnějšímu a reprezentativnějšímu místu, které bude odrážet profesionální přístup a technickou zdatnost firmy. "Dbali jsme na to, aby design zůstal věrný značce FTMO, reflektoval její poslání a zároveň podpořil budoucí růst firmy. Odklon od improvizované startupové kanceláře směrem k velmi funkčnímu a elegantnímu místu v centru Prahy akcentují materiály a barvy v antracitových a přírodních tónech dřeva okořeněné několika barevnými židlemi, spoustou zeleně a grafikou z firemního manuálu značky," vysvětluje Gregory Speck.
"Snad všude, kam se podíváte, najdete graf nebo alespoň jeho část. To je nejtypičtější pojítko s obchodováním na burze," říká CEO firmy FTMO a pokračuje: "Pracovní místa jsou navržena s ohledem na množství času, který trávíme u monitorů. Všechny pracovní stanice jsou vybaveny elektricky polohovatelným stolem, nenajdete zde jeden monitor, ale vždy nejméně dva a na většině míst až čtyři monitory."
Výškově nastavitelné stoly se čtyřmi rameny pro monitory byly nezbytné pro optimalizaci pracovního procesu a zajištění pohodlí pro každého zaměstnance. Při navrhování pracovních stanic zohlednili designéři flexibilitu a soukromí zaměstnanců. Pro individuální práci slouží telefonní budky a zasedací místnosti.

Po práci na poker
Architekti uspořádali stoly do skupin, aby mohli členové týmu spolupracovat a zároveň si zachovali soukromí. To poskytuje například nepravidelný tvar stolů, jejichž zaoblené rohy naopak umožňují malá setkání pro rychlé diskuse. Kancelářský prostor se stává společenským prostorem, kde se ze spolupracovníků stávají přátelé.
"Hlavní kuchyň jsme navrhli jako velký centrální čtverec, který slouží jako víceúčelový prostor pro setkávání, popracovní akce, rychlé cvičení nebo jako chill out zóna," komentuje Gregory Speck. "Své dovednosti vyhodnocovat správně riziko lze trénovat při hraní přátelských partiček pokeru na speciálně navržených pokerových stolech, které jsou v zasedacích místnostech," dodává Otakar Šuffner.

Nechybí moderní technologie
Obchodníci z FTMO vysílají do světa nejnovější trendy v oblasti fintech. K tomu jim slouží moderní podcastová místnost s high-end audiovizuální technikou. Hermeticky uzavřenou místnost s řízeným vstupním systémem odhlučňují dvojité stěny a strop tvoří dva různé typy akustického podhledu.
"Ze stropu se snáší nereflexní zelená obrazovka pro chromatické klíčování, náladu navozují speciální vícesměrová stmívatelná světla a dění zaznamenává výkonná kamera. Zaměstnanci FTMO čtou ze zabudovaného teleprompteru a mixážní stanice vylepšuje živé přenosy. Aby nedocházelo k přerušování během záznamů, jsou venkovní dveře vybaveny červeným světlem ON AIR," nastiňuje atmosféru nahrávací místnosti architekt z YUAR.

Panoramatický výhled na Prahu
Autoři návrhu odstranili uzavřené příčky a otevřeli prostor tak, aby měl každý stůl vizuální spojení s exteriérem a dostatek denního světla. Výhled na rušné centrum Prahy a Národní divadlo je možné vychutnat si z kteréhokoli místa v kanceláři. K zážitku z panoramatického výhledu přispělo i to, že všechny chodby jsou navrženy jako průhledy vedoucí k určitému orientačnímu bodu na konci.
"Na každém patře jsme navrhli meeting boxy, které nabízejí flexibilní shromažďovací a jednací prostory i nábytek a akusticky odstiňují od otevřeného prostoru. Zaměstnanci se tak mohou volně pohybovat a měnit místa v závislosti na jejich specifických preferencích a pracovních potřebách," doplňuje Gregory Speck.

Připraveni na další vývoj
Celý projekt trval zhruba devět měsíců, půl roku věnovali architekti navrhování, projektové dokumentaci a výběrovému řízení, další tři měsíce pak trvala realizační fáze, dodání a montáž nábytku. Pro architekty stejně jako pro klienty bylo důležité minimalizovat uhlíkovou stopu konstrukcí a použitých materiálů. Tam, kde to bylo možné, zůstala původní dřevěná podlaha a znovu se použily také prosklené příčky.
"V pražské kanceláři je aktuálně přibližně 90 lidí. Do kanceláře chodí převážná většina každý pracovní den a věříme, že svůj podíl na tom má i příjemné prostředí, které se povedlo vytvořit. Prostor vyhovuje našim požadavkům a díky spolupráci se podařilo domyslet několik zajímavých detailů, které nám ulehčují každodenní práci," hodnotí spolupráci s architekty Otakar Šuffner, CEO firmy FTMO.
Obchodníci jsou známí tím, že nikdy nejdou spát. Stejně jako jejich nová kancelář.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od YUAR architects