Kostnice padlých v 1. světové válce

Kostnica žrtev 1. svetovne vojne

Kostnice padlých v 1. světové válce
Sochařská spolupráce:Svitoslav Peruzzi, Lojze Dolinar
Adresa: Na Žalah, Bežigrad, Lublaň, Slovinsko
Soutěž:1937
Realizace:1938-39


Edvard Ravnikar začal studovat architekturu ve Vídni (1926-30). Následně přešel na univerzitu v Lublani, kde v květnu 1935 promoval u Jože Plečnika. Následující tři roky byl Plečnikovým školním asistentem a spolupracovníkem v kanceláři, kde se podílel na projektu Národní a univerzitní knihovny, ale současně měl vlastní zakázky a účastnil se soutěží. V roce 1937 zvítězil v soutěži na památník obětem první světové války, který měl vzniknout v areálu hřbitova Žale. Ravnikarův vítězný návrh byl silně ovlivněn jeho učitelem. Během realizace památníku Ravnikar odjel do Paříže, kde v první polovině roku 1939 absolvoval šestiměsíční stáž u Le Corbusiera. Lublaňská kostnice na lublaňských Žalech byla slavnostně otevřena v prosinci 1939 a stala se Ravnikarovou nejryzejší stavbou napodobující klasický Plečnikův rukopis. Po návratu z Francie se však začaly do Ravnikarovy tvorby stále více propisovat také Le Corbusierovy názory na moderní architekturu, z čehož nakonec vzešel Ravnikarův vlastní architektonický jazyk, který můžeme nejlépe vysledovat na příkladu lublaňského Muzea moderního umění navrženého před stáží u Le Corbusiera dokončeného až po 2. sv. válce.
Kostnice na Žalech je sice ranou, ale není však první Ravnikarovou realizací. Již v roce 1930 dokončil ve stejném areálu náhrobek pro Zdenku Reja a později také hrobku pro rodinu Battelino (1938).
číst dále
V roce 1937 se konala soutěž na návrh památníku padlým v první světové válce, které se zúčastnil i Edvard Ravnikar a získal první cenu. Projekční práce a realizace stavby proběhly v letech 1938 až 1939. Jižně od hlavní osy lublaňského hřbitova Žale, na konci tehdejšího hřbitova, stojí na obdélníkové travnaté ploše obklopené cypřiši kostnice bojovníků padlých v 1. světové válce. Kruhová stavba z hrubých kamenných kvádrů má pevnostní vzhled. Na severozápadní a jihovýchodní straně se nachází dvouramenné přímé schodiště vedoucí ke vstupu do kostnice v prvním patře.

Exteriér budovy je rozdělen do čtyř částí. Nad soklem z hrubě opracovaného kamenného zdiva se nachází mezizóna - prstenec z hladkého kamenného zdiva s osmi zamřížovanými čtvercovými okny (betonové prefabrikáty). Následně přechází ve smíšené zdivo s jednotlivými hrubě opracovanými kameny a spodní válec je zakončen dalším prstencem z hladkého kamene. Vrchol konstrukce tvoří věnec podpíraný štíhlými hladkými sloupy bez patek a s dórskými hlavicemi, které vynáší hladkou bíle omítanou římsu. Za tímto sloupovým věncem je rozmístěno šestnáct velkých čtvercových zamřížovaných oken. Každé okno z nich je orámováno dvěma sloupy a uprostřed rozděleno třetím. Nízká kuželová střecha nese na svém vrcholu jednoduchý kovový kříž. Do interiéru lze vstoupit dvěma protilehlými branami v prvním patře. Návštěvníci vstupují na ochoz, který podpírají kamenné pilastry.

Pod ochozem jsou v osmi pohřebních komorách uloženy kosti padlých. Pro pět hlavních náboženství zastoupených v tehdejší Jugoslávii jsou zde samostatné krypty. Čtyři z nich jsou určeny pro katolíky a po jedné pro protestanty, pravoslavné, muslimy a židy.

Železobetonové trámy rozdělují strop na čtyři pole, která překlenují stropy se železobetonovými žebry, z nichž každé pole je pootočeno o 90°. Centrální sloup v interiéru podpírá křížící se trámy. Rozmístění oken v horní části způsobuje, že do suterénu proniká jen velmi málo denního světla, zatímco se stoupající výškou je místnost stále světlejší. Oproti původním plánům byly v průběhu realizace provedeny některé změny. Původní plán například neměl spodní čtvercová okna, horní pás oken byl menší a nedisponoval sloupovou římsou. Stejně tak měla do objektu místo schodišť vést dvojice vysvahovaných ramp. Ravnikar také plánoval umístit sochu vojáka, která nyní stojí na severozápadní mezipodestě, u paty jižního schodiště.

Úryvek z dizertační práce, kterou v roce 1985 napsal Karl Friedrich Gollmann na Ústavu architektonické teorie a stavebního umění Technické univerzity ve Štýrském Hradci, a následně ji v roce 2005 vydal Peter H. Schurz pod titulem Edvard Ravnikar: Bauten und Projekte: Die Fortzentung einer mittelueropäischen Architekturtradition (Štýrský Hradec: nwv neuer wissenschaftlicher Verlag, 2005, str.38)
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Edvard Ravnikar