Kvadrantový dům

Dom Kwadrantowy

Kvadrantový dům
Návrh interiéru:PULVA / Adam Pulwicki
Adresa: Polsko
Realizace:2018
Užitná plocha:558 m2


Název domu vychází z historického přístroje pro měření úhlů do 90°, který se používal v astronomii a námořní navigaci.
Klienti si přáli co nejjednodušší, prosluněný dům k odpočinku, který by nějakým způsobem reagoval na pohyb slunce. Líbil se jim také náš Bezpečný dům, jeho proměnlivost a pohyblivé prvky, které vytvářejí různé vztahy s okolím. Výchozím bodem byl nezastavěný obdélníkový pozemek, který se nacházel na předměstí v běžné zástavbě rodinných domů. Na pozemek jsme umístili kvádr, který z funkčního hlediska odpovídal přáním investorů.
Následně jsme otočili přízemní část, abychom získali co nejvíce soukromí z uliční strany. Do "vyříznutého" prostoru byl umístěn obývací pokoj, zastřešené patro otevřený do zahrady - podobné řešení najdeme také u Domu s obytnou zahradou, kde je noční zóna v horním patře a denní zóna se stává součástí zahrady - stírají se zde hranice mezi architekturou a okolní krajinou.
Přáním investorů byl jednoduchý dům s plochou střechou, ale místní regulace nařizovaly šikmé střechy. Proto má dům z uliční strany sedlovou střechu a směrem do zahrady plochou střechu. Tento manévr pomohl vyřešit požadavek zákazníků a zároveň splnit místní regulaci, čímž nakonec vznikl nestandardní a charakteristický tvar celého domu.
Obývací pokoj a lázeňská část jsou umístěny v úrovni zahrady kolmo na sebe. Investoři chtěli, aby uměl dům reagovat na polohu slunce, proto jsme použili motiv kvadrantu - starého přístroje, který se používal k určování polohy hvězd. Navrhli jsme terasu, která reaguje na slunce a sleduje jeho pohyb: poskytuje obyvatelům sedícím v jejím prostoru stín a příjemné větrání; v závislosti na ročním období reguluje množství slunečního světla v místnostech, k nimž přiléhá - v létě poskytuje požadovaný stín a v zimě pouští do interiéru více slunečního světla.
Kromě toho byl použit systém elektrických žaluzií, díky němuž je možné zcela zastínit denní zónu a lázeňskou část. Konstrukce stěn a stropů byla provedena monolitickou technologií ze železobetonu, krov byl postaven ze dřeva. Jako povrchová úprava stěn byla použita omítka Sto - akrylátová výplň Milano v bílé barvě a střešní krytinu tvoří bílá termoplastická fólie Firestone UltraPly. Bílá barva převládá také v interiéru - na podlahách byla použita bílá epoxidová pryskyřice.
Mechanismus, díky kterému se terasa pohybuje, navrhuje a vyrábí společnost Comstal. Tato společnost s námi spolupracovala při výstavbě Bezpečného domu, Konieczného archy a Národního muzea ve Štětíně, které jsou rovněž vybaveny různými druhy velkorozměrových pohyblivých prvků.
Pohyb terasy a její rychlost se přizpůsobuje putování slunce na obloze. Pohon je plně automatizován a je vybaven pokročilými bezpečnostními senzory - pokud narazí na překážku, terasa se zastaví, takže její používání je zcela bezpečné. Z funkčních důvodů je však možné použít i ruční ovládání. Terasa je naprogramována tak, aby byla v průběhu dne neustále v pohybu, díky čemuž pod ní může růst tráva.
KWK Promes
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od KWK PROMES