Mladá rodina hledala byt v lokalitě, kterou si zamilovala. V omezené nabídce našla částečně podkrovní byt na nároží domu v Praze-Holešovicích s nádherným výhledem na Stromovku a celou Trojskou kotlinu. Místnosti v podkroví původně sloužily jako hostinské pokoje a patřily k bytu majitele domu situovaného o patro níže. Předchozí majitel propojil několik pokojů, domovní chodbu a část půdy v obytnou jednotku s velmi atypickou rohovou dispozicí, u které nebylo zcela jisté, jestli dokáže splnit požadavky na bydlení nových vlastníků. Spolupráce s architekty byla tedy nasnadě.
Úpravy bytu se soustředily na maximální využití složité dispozice tak, aby působila vzdušně a přehledně. Vestavný nábytek, použitý zde v hojné míře, využívá nepravidelností dispozice a tvaruje jednotlivé části bytu. Umístění kuchyně, knihovny, prádelny nebo průchozí šatny tak působí přirozeně, intutivně.
Kuchyňský kout je doplněn monumentálním kuchyňským ostrůvkem z masivní dubové spárovky. Jeho minimalistické provedení a nepravidelný tvar evokují umělecké, sochařské dílo umístěné v prostoru galerie. Jedná se však o velmi praktické rozšíření kuchyňské linky, kombinované s barovým, snídaňovým pultem.
Obývací pokoj s kuchyní je doplněn plynovým krbem. Moderní minimalistické provedení krbu, který je spíše součástí stěny než samostatným tělesem je zakončeno kontrastujícím rustikálním prvkem: letitý, kartáčovaný smrkový trám odkazující k archetypu krbového ohniště v domě.
Část půdy, která byla dříve využita jen jako komora, je dodatečně zateplena a doplněna velkým ateliérovým oknem. Vzniká příjemný, plnohodnotný pokoj s úžasným výhledem na Prahu.
Prostorná průchozí šatna umožňuje otevřené uspořádání bytu s “obíhačkou” okolo centrálního komínového tělesa s krbem, stejně jako uzavřené uspořádání, kdy se šatna s ložnicí rodičů oddělí pomocí dvojice posuvných dveří jako soukromá část bytu.
Zatímco byt ve vlastnictví investorů prošel kompletní přestavbou, společné části domu včetně fasády a oken ještě na rekonstrukci čekají. V interiéru bytu se tak setkávají nové, precizně provedené truhlářské prvky s původními omlácenými rámy a parapety špaletových oken a vytvářejí zajímavé napětí mezi současností a historií domu.
I přes komplikovaný tvar a nesourodost jednotlivých místností bytu se architektům podařilo na 100 m2 navrhnout a postavit dobře využitelný byt 3 + kk se samostatným dětským pokojem, ložnicí rodičů s přilehlou šatnou, obývacím pokoj s prostornou kuchyní a krbem, koupelnou se sprchou i vanou a zároveň všechny původní chodby v bytě dostaly svou specifickou náplň, ať už se jedná o průchozí knihovnu, šatnu nebo prádelnu.
COLLARCH