Ta "přístavba" z "totáče" nádherně zobrazuje svou dobu: Občan někde "nalezl" různé kousky paneláku a tak tuto kořist přitáhl a přilepil k domku svému.
Samozřejmě, nynejší přestavba řešila tento rozporumyslný stav (z rozporumyslné doby) a vevnitř vykouzlila zajímavé, až hezké, prostředí. Zvenku bohužel, tato rozporumyslnost vyřešena nebyla, toliko byla posunuta na vyšší polohu líbivosti.
Původní roztomilý domek byl nově "ošacen" zateplujícím kabátem ale dnes v líbivém dřevěném obkladu zakletý "mikropaneláček" je stále dvoupatrovou bednou, jejíž zcela nepovedené nalepení mi připomíná ve střešní rovině podobné nezdařené napojení od Pragera Nové scény, na sousedící klášter Voršilek. Zcela zřejmně, zde se setřilo na nesprávném místě. Proč raději neshodit prvé patro "paneláčku", protáhnout sedlovou střechu přes a v ní zřídit pracovnu, na "mostu" v prostoru nad obývákem, s oknem na konci, ve štítové zdi? Příliš očividné?
Ta menší (vchodová) bednička jen dále přispívá k pocitu, že zde, místo citlivé dostavby původního místa došlo ke znovustřetu dvou světů. Přitom, jestli se můj návrh nelíbí, bylo postaveno již nespočet zdařilych "krabicoidních" přístaveb v dřevu, sklu i oceli, k stávajícím zděným "zkamenělinám" i dob déle minulých, bez tak zjevného přílepu.
Pěkně zrekonstruovaný dům, pěkná přístavba, ale dohromady to nefunguje. Dřevěný obklad začíná být jako mor, bez zjevného důvodu se používá stále častěji.
Rekonstrukce neměla tendence stát se architektonickou perlou. Šlo o to vytvořit s minimálními náklady bez větších zásahů moderní dům. Efektivně jsme využiti toho co bylo a dali jsme tomu formu. proč nazachovat původní stopu - 50.léta- 70.léta- současnost. Dřevěný obklad není zas takový mor. Pokud je na každém druhém domě v odborných či specializvoaných časopisech o architektuře, neznamená to, že je taková realita. V regionu jich je jen několik. Přitom je to levná a pěkná varianta fasády
Jeho použivání má své dobré důvody, především zpomalení úniků (i vniků) tepla. Navíc zpravidla nevypadá špatně a dobře ošetřen vydrží léta. Zde je to to poslední, co by vadilo.
Zde se jedná o dvě vůči sobě naprosto cizorodé hmoty, jedno již do jakého hávu jedna či druhá, oděných. Zevnitř zřejmě zdařilá přestavba bohužel vně opakována není a jak zde stále omílám, architektura je umění veřejné, neboť 99.9% kolembloudících celou přestavbu prožije toliko zvenku.
Sice před několika týdny zde jedna sebevědomím přetékající osoba prohlásila (v souvislosti s cenou za návrh domu) že chce "praktický" vnitřek a jak to zvenku vypadá je jí buřt, protože bude "bydlet uvnitř!". Proti takovému "gustu" vskutku žádný "dišputát" není. Nevěřím ale, že je to také názor obyvatel tohoto (dvoj)domu.
Dovoluji si odporovat. Zvenku jste tomu skutečně dali, ale ne formu. Pouze tu původní jste toliko olepili dřevem, s ponecháním nezdařeného napojení "panelové" přístavby. Kdyby šlo o to šetřit, tak jsem přesvědčen, že mnou zde zmíněné protažení přední střechy dozadu by vyšlo značně levněji.
nemá smysl ztrácet čas nesmyslnými oponováním. formou je myšleno "kabát" kompozice plných ploch a oken......... dřevo 26000,-kč spojovací materiál 12000,- kč. práci jsem zvádl sám zdarma. Abych řekl pravdu, varianta protažrní krovu byl první nápad, ihned zamítnut. líbila se mi výzva zachovat stávající hmoty. muselo by se více bourat, dozdívat, věnec, krov, nová střecha. jste naprosto mimo realitu pokud si myslíte, že by to vyšlo levněji. šlo o ryze pragmatickou rekonstrukci, rychle a levně, svépomocí.
prosím o druh dřeva a úpravu (ne úpravu)?? jinak dle mého názoru krásná, čistá rekonstrukce!! snad jen plůtek by to zasloužilo zrekonstruovat opravdu hezké!!!
Nechci být hnidopich, ale když už si někdo hraje na intelektuálního snoba a hází do diskuze Shakespearea, měl by si ten název hry alespoň pořádně přečíst - správně je totiž Much Ado About Nothing...
Při samostatném pohledu na původní dům a jeho pozdější přístavbu v nových hávech, jsou oba zdařilými pragmatickými kousky minulé i současné venkovské architektury. Při vzájemném spojení vyvolávají napětí, ale spojuje je čistota provedení. V uličních pohledech zcela převažuje původní venkovská stavba, které se navracejí vyvážené proporce, a to díky výraznému materiálovému kontrastu přístavby. Rekonstrukce je ke svému okolí citlivá. Trochu se nepovedl detail napojení přístavby s původním vikýřem, ale jiné řešení by zřejmě znamenalo výrazné navýšení nákladů. Chybí tedy už tedy jen lepší oplocení.
Vnitřní dispozice je jednoduchá a účelná s šetrnými zásahy do původních konstrukcí. Zaujalo mne svítidlo v jídelně (vlastní design?), ale lesklý černý monolit s krbem je s ostatními materiály a barvami interiéru nesourodý. U pracovny na galerii se naskýtá otázka, jestli nebude vadit dole puštěná televize, ale to se dá řešit doplněním prosklené posuvné stěny.
Vzhledem k původnímu myslím, že z toho páni architekti vytřískali za ty peníze maximum.
Podobných domů jako byl ten původní vidím všude kolem dost. Kéž by se našlo i více osvícených investorů...
...Proboha zalejte někdo tu nebohou rostlinu v pracovně...
naozaj zvládnutá rekonštrukcia, vyťažila z existujúcej stavby maximum a myslím, že to bol cieľ... palec hore hlavne za tú "svépomoc" - riešim to rovnako... keď som začal s rekonštrukciou, mal som tam postupne 3 architektov - to čo som od nich chcel bola hlavne invencia, akým smerom sa pohnúť v dispozícii interiéru vstavby podkrovia a fukčného prepojenia s 1 nadzemným podlažím (mešťanský dom z roku 1931) - videl som tú bezradnosť v ich očiach - ale o zálohu nezabudli požiadať.... za prvej republiky takýto architekti neboli - boli stavitelia - t.j. "ten čo navrhol a postavil" takých je dnes málo.... mnohí dnešní "kváziarchitekti" majú mizerné vedomosti o stavebných materiáloch, statike, stavebnej chémii, cenách, zato vedia celé hodiny kritizovať iných... uznávam, nie je to len ich vina, málokto zelenáča pustí k reálnej stavbe... cesta vedie iba spôsobom definovaným v článku : "kúpim-zrealizujem-prezentujem = mám šancu na ďaľšiu vlastnú tvorbu"
Škoda. Jinak by Vám neušlo, že je to psáno bez velkých písmen, takže to není název hry nijakého barda. Český překlad by Vám to měl dotvrdit. Omluvu neočekávám.
Vidím, že jsem se mýlil a tak beru zpět poslední větu svého před-předposledního příspěvku psaného včera, 09:08. Z článku jsem omylem nabyl dojmu, že jde o práci "architects" a ono zatím šlo "o ryze pragmatickou rekonstrukci, rychle a levně, svépomocí".
Mimochodem: Od roku 1975 provozuji "design and build" podnik, často stavíce i za své (tzv. na spec.) tak v kapse cítím i každý hřebík, co padne na stavbu. A toho času zase tolik nemám, abych nevyslyšel hlasu N.S.Chruščova. Tak gutbáj.
modřín, sušený, hoblovaný, kosodélníkový průřez, bez jakékoli povrch. úpravy. dřevo pouze půl roku leželo dobře proloženo a zatíženo, ale pod stromem a mezi plachtama se vždy našla nějaka skulina, takže po odkrytí na dřevě byly mapy špíny a " zmodrání" . ve finále je to pěkný efekt- nerovnoměrně zestárlé. zvažoval jsem borový dehet - skandinávský, ale vyšlo by to asi jako celé dřevo.
plot příjde na řadu nejdřív v létě, stejně jako terén ,zahrada a kůlna - vše záleží na financích,
světlo je německého designera - Ingo Maurer - pro mě je to takový šperk- asi jako bych měl originál známého malíře- a dá se to vypít - campari soda -
v pracovně televize nevaní- naopak- vím co se dějě- co dělají děti a tak a přitom mě neotravují, protože mě nevidí- je to spíše kout pro účetnictví, složenky atd, než pracovna.
květina už to asi nerozdýchá- je to přemrzlý ibišek, tak jsme mu chtěli dát ještě jednu šanci...
Naozaj podarena rekonstrukcia aj z materiálového aj z architektonického hľadiska! A ešte k tomu pridaná hodnota práca svojpomocou. Mne sa to po architektonickej stránke veľmi páči. Podarlo sa krásne prepojiť dve zdanlivo nesúrodé časti domu. Nechápem prečo by mal byť drevený obklad ako mor. Naopak, konečne našich končinách znovuobjavujeme DREVO!!! Drevený obklad a drevená kocka zádveria je bezchybý nápad!.
Čo je to za plech na streche? Sa mi to skôr zdá na trapéz ako na falcovaný plech. Alebo sa mýlim. Asi poplast, že? Rozmýšľam čo na moju strechu a toto vyzerá dobe.
Povedené, když jsem viděl původní stav tak opravdu velice povedená rekonstrukce!! Jedinou výtku bych měl ke komínu, ten začouzený se tam nehodí a potom možná drobná úprava zkosené střechy ve štítu (valba) mi tam moc nesedí, ale prostě se tak kdysi stavělo. Jinak perfektní...
se používá i ve formě bez velkých písmen - je to nejen název hry, ale i vžitá fráze, krkolomný český překlad na tom nic nezmění. Spíš bych se měl omluvit sám sobě, že trávím čas debatou se všeználkem bez schopnosti uznat vlastní (i jen drobnou) chybu...
Zásadně Vám nebráním se omluvit sám sobě a když už to tak hluboce prožíváte, třeba si vysypte na hlavu i popelník (De gustibus non est disputandum).
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
zdar RZ
Ta "přístavba" z "totáče" nádherně zobrazuje svou dobu: Občan někde "nalezl" různé kousky paneláku a tak tuto kořist přitáhl a přilepil k domku svému.
Samozřejmě, nynejší přestavba řešila tento rozporumyslný stav (z rozporumyslné doby) a vevnitř vykouzlila zajímavé, až hezké, prostředí. Zvenku bohužel, tato rozporumyslnost vyřešena nebyla, toliko byla posunuta na vyšší polohu líbivosti.
Původní roztomilý domek byl nově "ošacen" zateplujícím kabátem ale dnes v líbivém dřevěném obkladu zakletý "mikropaneláček" je stále dvoupatrovou bednou, jejíž zcela nepovedené nalepení mi připomíná ve střešní rovině podobné nezdařené napojení od Pragera Nové scény, na sousedící klášter Voršilek. Zcela zřejmně, zde se setřilo na nesprávném místě. Proč raději neshodit prvé patro "paneláčku", protáhnout sedlovou střechu přes a v ní zřídit pracovnu, na "mostu" v prostoru nad obývákem, s oknem na konci, ve štítové zdi? Příliš očividné?
Ta menší (vchodová) bednička jen dále přispívá k pocitu, že zde, místo citlivé dostavby původního místa došlo ke znovustřetu dvou světů. Přitom, jestli se můj návrh nelíbí, bylo postaveno již nespočet zdařilych "krabicoidních" přístaveb v dřevu, sklu i oceli, k stávajícím zděným "zkamenělinám" i dob déle minulých, bez tak zjevného přílepu.
Jeho použivání má své dobré důvody, především zpomalení úniků (i vniků) tepla. Navíc zpravidla nevypadá špatně a dobře ošetřen vydrží léta. Zde je to to poslední, co by vadilo.
Zde se jedná o dvě vůči sobě naprosto cizorodé hmoty, jedno již do jakého hávu jedna či druhá, oděných. Zevnitř zřejmě zdařilá přestavba bohužel vně opakována není a jak zde stále omílám, architektura je umění veřejné, neboť 99.9% kolembloudících celou přestavbu prožije toliko zvenku.
Sice před několika týdny zde jedna sebevědomím přetékající osoba prohlásila (v souvislosti s cenou za návrh domu) že chce "praktický" vnitřek a jak to zvenku vypadá je jí buřt, protože bude "bydlet uvnitř!". Proti takovému "gustu" vskutku žádný "dišputát" není. Nevěřím ale, že je to také názor obyvatel tohoto (dvoj)domu.
Dovoluji si odporovat. Zvenku jste tomu skutečně dali, ale ne formu. Pouze tu původní jste toliko olepili dřevem, s ponecháním nezdařeného napojení "panelové" přístavby. Kdyby šlo o to šetřit, tak jsem přesvědčen, že mnou zde zmíněné protažení přední střechy dozadu by vyšlo značně levněji.
Vnitřní dispozice je jednoduchá a účelná s šetrnými zásahy do původních konstrukcí. Zaujalo mne svítidlo v jídelně (vlastní design?), ale lesklý černý monolit s krbem je s ostatními materiály a barvami interiéru nesourodý. U pracovny na galerii se naskýtá otázka, jestli nebude vadit dole puštěná televize, ale to se dá řešit doplněním prosklené posuvné stěny.
Podobných domů jako byl ten původní vidím všude kolem dost. Kéž by se našlo i více osvícených investorů...
...Proboha zalejte někdo tu nebohou rostlinu v pracovně...
Vidím, že jsem se mýlil a tak beru zpět poslední větu svého před-předposledního příspěvku psaného včera, 09:08. Z článku jsem omylem nabyl dojmu, že jde o práci "architects" a ono zatím šlo "o ryze pragmatickou rekonstrukci, rychle a levně, svépomocí".
Mimochodem: Od roku 1975 provozuji "design and build" podnik, často stavíce i za své (tzv. na spec.) tak v kapse cítím i každý hřebík, co padne na stavbu. A toho času zase tolik nemám, abych nevyslyšel hlasu N.S.Chruščova. Tak gutbáj.
plot příjde na řadu nejdřív v létě, stejně jako terén ,zahrada a kůlna - vše záleží na financích,
světlo je německého designera - Ingo Maurer - pro mě je to takový šperk- asi jako bych měl originál známého malíře- a dá se to vypít - campari soda -
v pracovně televize nevaní- naopak- vím co se dějě- co dělají děti a tak a přitom mě neotravují, protože mě nevidí- je to spíše kout pro účetnictví, složenky atd, než pracovna.
květina už to asi nerozdýchá- je to přemrzlý ibišek, tak jsme mu chtěli dát ještě jednu šanci...
Čo je to za plech na streche? Sa mi to skôr zdá na trapéz ako na falcovaný plech. Alebo sa mýlim. Asi poplast, že? Rozmýšľam čo na moju strechu a toto vyzerá dobe.
Zásadně Vám nebráním se omluvit sám sobě a když už to tak hluboce prožíváte, třeba si vysypte na hlavu i popelník (De gustibus non est disputandum).