Jurkovičova tepláreň je jediný zachovaný industriálny objekt z areálu bývalej rafinérie Apollo, ktorý sa aj vďaka neutíchajúcej výstavby na prahu starého mesta stal súčasťou nového centra Bratislavy. Rozsiahla rekonštrukcia adaptovala priestory pôvodnej technickej stavby na zázemie pre novú komunitu korporátnych klientov, startupov, či freelancerov. Dynamické pracovné prostredie rozširujú doplnkové funkcie ako multifunkčná sála, kaviareň, galéria a reštaurácia. Práve posledná spomínaná reštaurácia WERK využíva značnú časť priestoru prízemia, presahuje do exteriéru a stáva sa dôležitým miestom stretnutí a súčasťou života budovy a jej okolia. Interiér prevádzky navrhol bratislavský ateliér BEEF ARCHITEKTI.
Variabilný priestor sa počas dňa prispôsobuje meniacemu režimu. Ráno napríklad v rámci podniku funguje malá raňajkáreň oddelená závesom. Počas dňa je reštaurácia miestom pracovných obedov, alebo posedenia pri káve a zákusku. V závere týždňa a vo večerných hodinách sa WERK, po oddelení prevádzky systémom roliet pod stropom, mení na živý bar s hudobnou produkciou.
Interiér ťaží z architektonického riešenia priestoru teplárne, s otvorenými priehľadmi cez všetky podlažia. Dôležitý je tiež priamy kontakt s exteriérom a bezbariérové prepojenie s terasou na zapustenom námestíčku. Do reštaurácie pozýva hostí vo večerných hodinách svietiaci názov reštaurácie, vyskladaný z jednotlivých písmen viditeľných cez raster otvorov na fasáde.
Priestoru s kapacitou približne 200 miest dominuje otvorená kuchyňa a bar. Požiadavkám flexibilnej prevádzky zodpovedajú zóny s rôznym typom sedenia. Od klasických stolov a lavíc, cez taburetky a barové stoličky až po posedenie v kreslách a pri nízkych barových stolíkoch.
Od prevýšeného priestoru vstupnej haly oddeľuje reštauráciu rozmerná presklená stena s posuvnými dverami. Subtílny raster zasklenia definujú pôvodné kovové rámy, ktoré odkazujú na industriálnu minulosť priestoru. Zďaleka však nie sú jediným podobným prvkom. Okrem charakteristických násypníkov, priamo nad hlavou, nájdeme v interiéri napríklad steny murované z pôvodných tehál.
Nová eklektická náplň v pôvodnej industriálnej kulise charakterizuje celý objekt bývalej teplárne, rovnako ako prevádzku WERK-u. Rôznorodé prvky v interiéri sceľujú línie štíhlych oceľových profilov a dielov. Motív, ktorý možno sledovať od rámov zasklenia po obvode priestoru, cez konštrukciu otvoreného podhľadu a regálov, sa objavuje aj na výraznom bloku vinotéky, ktorý spolu s nasvieteným barom a kuchyňou tvoria ústredné prvky reštaurácie.
Na pozadí priznanej industriálnej vrstvy interiéru a subtílnych vložených oceľových prvkov pracujú architekti s masívnymi materiálmi a hrubými povrchmi. Nezvyklá tehla, kladená v stromčekovom vzore na časti podlahy, cortenová konštrukcia barového pultu, drevená doska baru, masívny kameň na kuchynskom ostrove… Mäkká koža a textil v kontakte so zákazníkom. Nenájdete tu umelú hmotu, ale materiály, ktorým nevadí opotrebenie a patina.
Dôležitou súčasťou prevádzky je riešenie osvetlenia, ktoré spolu s textilnými tieniacimi prvkami dokáže prispôsobiť interiér režimom a náladám podľa meniacej sa hodiny.
Text: Ing. arch. Jakub Moravčík