Projekt bytových domů Františkově vznikl jako odpověď na otázky, které si kladl nový developer při přebírání rozestavěného projektu bytového domu, který na lukrativní ostravské parcele několik let chátral v podobě nedokončených podzemních garáží. Jak se změnila klientela mladých lidí vracejících se do Ostravy, jak se změnilo vnímání nadstandartního bydlení, jaký je vztah potenciálních klientů k veřejnému prostoru, jak by mělo působit bydlení na tak zajímavém územím, jakým ulice Na Františkově je.
Urbanistická koncepce, vycházející z původního rozvržení hmot, se skládá z pětice tří až čtyřpodlažních objektů, spojených podzemní garáží a prostoupených veřejným prostorem se zelení. Jejich samotná orientace reaguje na mírně svažitý terén a snaží se co nejlépe zhodnotit největší přednost pozemku, kterou je možnost krásných výhledů jak na specifické panorama Ostravy, charakteristické z jedné strany železárnami, z další chladícími věžemi a nakonec dominantou radnice, tak na vrcholy Beskyd. To vše je podtrženo „bydlením v zeleni“, jelikož jižní hranici pozemku lemuje les.
Dispoziční řešení vychází z několika zásad, kterými jsou
- Prostorný výrazný vstup do domu
- Prosvětlený vstupní prostor do jednotlivých bytů zakončený francouzským oknem
- Jednoduchá čitelná dispozice
- Oddělení odpočinkové a společenské části bytu
- Obytné prostory bytu orientované do zeleně/výhledu
- Lodžie nabízející výhledy i dostatek soukromí
Architektonické ztvárnění vychází ze snahy uklidnit rozpačitou architektonickou koncepci okolních staveb a jednoduchými čistými liniemi tak navodit pocit výjimečnosti. Jednoduchá forma byla zvolena i pro jednotlivé okenní otvory a zábradlí. Členění fasády je pak kromě vysokých oken vytvořeno horizontálním vlysem rozbíjejícím velké jednolité plochy. Sokl a obklad 1pp je vytvořen pískovcem. Barevné schéma pak vychází z kontrastu jemné pískové barvy fasády a antracitového probarvení okenních rámů, oplechování a dalších detailů stavby.
UYO architekti