Rodinný dům Chřibská

Rodinný dům Chřibská
Spolupráce:Filip Tóth
Realizace:2022-23
Užitná plocha:96 m2


Projekt a realizace: Stavby Jožák s.r.o.
Na severu Čech, v bezprostřední blízkosti potoka a obklopen zelení, prošel rekreační dům v Chřibské kompletní proměnou. Architekti z 0,5 Studia se ujali rekonstrukce objektu z osmdesátých let, který stál na základech původní stodoly. Stavba si zachovala svůj tradiční archetyp se sedlovou střechou a bílou omítkou, současně však prošla důsledným autorským přetvořením, které ji posunulo do současnosti.

Dispozice a koncepce prostoru
Dům má sklepní podlaží a dvě nadzemní patra. V přízemí se nachází vstupní chodba s návazností na toaletu a koupelnu, obytný prostor otevřený přes dvě podlaží a kuchyně, která je s obytným prostorem úzce propojena. Hlavní obytná část se otevírá velkoformátovými portály na terasu situovanou přímo nad potokem – místo, kde se interiér doslova stýká s okolní přírodou. Schodiště je integrální součástí obytného prostoru; doplňuje jej sedací okno, které slouží jako intimní pozorovatelna směrem do zahrady.

V prvním patře se nachází dvě ložnice – hlavní s manželskou postelí a dětský pokoj otevřený až do vrcholu krovu. Pod ním je spací patro a relaxační zóna. Z mezipodesty je možné vystoupat po příkrých schodech ještě do podkroví, které může sloužit pro přespání hostů nebo jako útočiště pro klidné chvíle.

Architektonické řešení interiéru
Interiér prošel kompletní transformací a nese výrazný rukopis 0,5 Studia. Dominantním prvkem se stal převýšený obytný prostor s knihovnou na celou výšku místnosti, která propojuje přízemí s galerií v patře. V kontrastu k bílé a šedé ploše stěn zde architekti použili sytě zelený odstín, který navazuje na barevnost okenic a detailů v exteriéru. Barevná kontinuita mezi vnějškem a vnitřkem sjednocuje dům a ukotvuje jej v krajině, aniž by se opírala o historizující tradice.

Dalším autorským prvkem je cihelný krb se zapuštěným sezením, jenž propojuje funkci topeniště s místem pro odpočinek. Cihla, surový a archetypální materiál, zde funguje jako protiváha k jemně laděné barevnosti knihovny a nábytkových vestaveb. Schodiště, krb i knihovna jsou autorskými zásahy, které dávají domu novou identitu.

Atmosféra a výraz
Dům pracuje s kontrasty – tradiční forma a měřítko na jedné straně, současný interiér s odvážnými barevnými akcenty na straně druhé. Zelená barva se stává prostředníkem mezi krajinou a interiérem, zatímco cihla evokuje stabilitu a hmotnost. Kombinace bílých a šedých ploch s přírodními materiály dodává interiéru klidný rytmus.

Výsledkem je dům, který působí sebevědomě, aniž by ztratil měřítko a lidskost. Architekti dokázali propojit rekreační charakter s domáckostí, otevřenost s útulností a novost s respektem k místu.

Přístup ateliéru
Rekonstrukce v Chřibské je ukázkou osobitého přístupu 0,5 Studia. Ateliér dokázal navázat na původní kontext, ale současně dům posunul jasným autorským gestem. Namísto konzervativního návratu k tradici vznikl prostor, který nabízí současné pohodlí a estetiku, aniž by potlačil původní charakter.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od 0,5 Studio