Architekti hledají řešení a nachází potenciál i ve zdánlivě bezvýchodných situacích. Jednou z takových výzev byl i pozemek v rezidenční čtvrti Černice na jižním předměstí Plzně, který sice měl výhodnou jihozápadní orientaci a disponoval panoramatickými výhledy do krajiny, ale kvůli prudkému svahu zůstávala malá náhorní plošina dlouho prázdná. Předchozím zájemcům o koupi se pozemek na terénním zlomu zdál nepřístupný a nezastavitelný.
Až v době, kdy
Zdeněk Fránek navrhoval černošickou
modlitebnu pro Sbor Církve bratrské, se ozval klient, jehož prastrýc
Bořivoj Kriegerbeck byl na přelomu 20. a 30. let minulého století blízkým spolupracovníkem
Adolfa Loose při několika jeho plzeňských realizací, že by chtěl pro svoji rodinu postavit dům. Pro
Zdeňka Fránka byl pozemek výzvou, kde maximálně zhodnotil panoramatické výhledy do krajiny a současně majitelům zaručil dostatek soukromí před pohledy kolemjdoucích. Z přilehlé silnice nelze dům spatřit. Příjezdová cesta (strmá jako černá sjezdovka) je elektricky vytápěná, aby byla sjízdná i při nepříznivém počasí. Ze zahrad okolních rodinných domů lze vidět jen zaoblenou stěnu s úzkými okenními štěrbinami. Hlavní fasáda se velkoformátovými okny otevírá jihozápadním směrem do krajiny. Zaoblená křídla objímají přilehlou zahradu (kultivovaný vzrostlý les) a současně poskytují kryté venkovní prostory.
Realizací byla pověřena stejná firma, která již měla zkušenosti z
černošické modlitebny, takže se pomocí přečnělkové klenby podařilo z porothermových tvárnic dosáhnout dokonalých zaoblených tvarů s horizontálně vroubkovanou omítkou, které umožňuje lineární dynamiku celé stavby.
O spokojenosti investora svědčí fakt, že se po deseti letech znovu obrátil na Fránkův ateliér, aby mu ve spodní části pozemku navrhl další dům.