Hlavním podnětem bylo naše setkání s cementářskou společností, která chtěla postavit své nové pařížské sídlo a distribuční centrum na velmi malém, ale strategicky významném pozemku v sousedství východní části pařížské okružní třídy. Abychom vyzdvihli práci této společnosti, je celá budova postavena z betonu, od hlavních skladovacích sil, schodišťového jádra, kanceláří nebo centra pro kontrolu kvality. Použili jsme mnoho různých stavebních postupů, aby se naplno projevily skvělé konstrukční, skulpturální a povrchové vlastnosti betonu. Projekt překladiště cementu Silos 13 byl prvním krokem k rozvoji nové východní čtvrti Paříže určené pro bydlení, hotely a kanceláře.
Stavba překladiště cementu Silo 13 se nachází ve vzdálenosti pouhých 5 metrů od pařížské okruhu (boulevard périphérique). Nová městská čtvrť Bruneseau na východním okraji Paříže patří mezi rychle se rozvíjející oblast na konci Avenue de France.
Bylo postaveno celkem pět sil s výškovým limitem 37 metrů: jedno slouží jako kanceláře a je umístěno směrem k příjezdové komunikaci, další silo funguje pro kontrolu kvality, jedno je určené pro vertikální komunikace (schodiště + výtah) a zbývající dvě velká sila umí pojmou cement až v šesti různých kvalitách.
Průmyslový areál je propojen s železniční vlečkou u stanice Gare d'Austerlitz (Slavkovské nádraží) a disponuje pouze malou rozlohou. Z tohoto důvodu je část stavebního programu umístěné buď pod okružní třídu, nebo vertikálně na nohách a částečně také nad ulicí.
Sila stojí naproti administrativní budovy
Hôtel Industriel Berlier, kterou v roce 1990 postavil
Dominique Perrault a brzy bude také sousedit s další jedinečnou pařížskou stavbou: 180 m vysokou kancelářskou věží
Tour Duo navrženou
Jeanem Nouvelem. Silo získá další rozměr díky umělecké instalaci, kterou byl pověřen
Laurent Grasso.
VIB architecture, 2014
Dodatek25. ledna 2016 byla na fasádách sila poprvé spuštěna světelná instalace Solar Wind (Sluneční vítr) od konceptuálního umělce Laurenta Grassa. Trvale instalovaná expozice je
„vzpomínkou na geomagnetickou bouří, která v roce 1989 způsobila v Kanadě mohutný výpadek elektrické sítě“. Grassovo dílo vytváří těsné spojení mezi neznámem, které ztělesňuje sluneční vítr, a jeho možným dopadem na Zemi. Pro světelnou instalaci Grasso použil data shromážděná Francouzskou vesmírnou observatoří k vytvoření algoritmu, který v reálném čase převádí sluneční aktivitu na dynamickou, neustále se měnící barevné a světelné představení, kterou mohou pozorovat kolem projíždějící motoristé.