Národopisné muzeum

Národopisné muzeum
Tým:Filó Gergely, Détári György, Nyul Dávid, Grócz Csaba, Mészáros Mónika, Koralevicz Kinga, Horváth Márk
Adresa: Városliget, Budapešť, Maďarsko
Investor:Városliget Zrt.
Realizace:2022
Užitná plocha:34000 m2


Fotograf: György Palkó
Nové Národopisné muzeum stojící v budapešťském parku Városliget bylo slavnostně otevřeno 23. května 2022. Budova je součástí největšího kulturního klastru v Evropě nazvaného Liget Budapest Project. Autorem mnohokrát oceněné budovy je Marcel Ferencz z ateliéru Napur Architect. Budova muzea má dynamické a přitom jednoduché tvary, harmonicky komunikuje jak s prostředím parku, tak s protější městskou zástavbou. Park Városliget není pro Národopisné muzeum neznámým místem: jeho sbírka zde byla vystavena již v roce 1896 na jubilejní Národní výstavě.

V současnosti čítá sbírka muzea na 250 tisíc exponátů z Karpatské kotliny, ale i z mnoha dalších koutů světa. Sbírku vystavovaly od jejího založení v roce 1872 různá muzea a další kulturní instituce, avšak nikdy ve své historii nepůsobila ve vlastní budově. Objekt, ve kterém kdysi sídlila uherská kurie, zdaleka neodpovídal požadavkům muzea a byl značně omezený z hlediska prostoru a výstavářských možností. Po vyhodnocení mezinárodní architektonické soutěže, následné realizaci a dokončení v květnu 2022 získalo Národopisné muzeum nový domov ve skutečně moderní budově na světové úrovni, která bude i v budoucnu vyhovovat odborným požadavkům a zároveň uspokojí potřeby sbírek a návštěvníků.

V roce 2016 rozhodla porota o vítězi mezinárodní architektonické soutěže, kterým se stal návrh maďarského ateliéru Napur Architect (ve finále porazil konkurenční návrhy od Sauerbruch Hutton a B.I.G.). Porotu zaujal koncept, kdy budova vytváří bránu-průchod spojující město a park. Šedesát procent stavby se nachází pod úrovní terénu a díky upravené střeše a průhlednosti části nad terénem se nové muzeum přizpůsobuje svému okolí i svým měřítkem. Střešní plocha pokrytá trávou se stane neobvyklým komunitním prostorem a bude lákat návštěvníky Városligetu.

Velkolepým originálním prvkem muzea je jeho zavěšená skleněná fasáda, kterou tvoří téměř půl milionu pixelů – rastr vytvořený na kovové mřížce z etnografických motivů vybraných z maďarských a mezinárodních sbírek muzea. Panely s pixely, kterých je na fasádu osazeno více než 2000, byly vyřezány laserem do hliníkové matrice speciálním robotem. Moderní rastrové obrazy tvoří 20 maďarských a 20 mezinárodních reinterpretací etnografických motivů.

Podle autorů je nové budapešťské Etnografické muzeum považováno za jednu z nejzajímavějších současných staveb v Evropě. Důkazem toho je, že bylo zvoleno nejlepším evropským projektem Mega Futura (jako součást projektu Liget) na MIPIM Awards 2017 a získalo ostře sledovaný titul Nejlepší architektura světa na International Property Awards 2018. Projekt byl jedním z více než 1700 přihlášených projektů ze 115 zemí světa, které pečlivě hodnotila porota, jíž předsedali čtyři britští lordi a také více než 80 světových odborníků.

Více možností a flexibilní prostory špičkově vybavené budovy muzea lépe usnadní prostřednictvím vystavené sbírky pochopit historického dědictví i aspekty současné společnosti. Vedle předávání tohoto historického dědictví patří i nadále mezi prioritní cíle muzea realizace novějších odborných a výzkumných témat a perspektiv, což je přesně v souladu s jeho posláním. Kreativně vybudované prostory otevřou nové možnosti komunikace s návštěvníky a umožní vedle sebe prezentovat každodenní předměty, jevy a myšlenky minulosti a současnosti. Budova muzea byla navržena s maximálním ohledem na požadované funkce a nabízí rozsáhlý, moderní a uživatelsky přívětivý provoz instituce spolu s vizuálně lákavou a rozmanitou expozicí hmotného a duchovního dědictví lidstva, jakož i sbírky zahrnující maďarský a mezinárodní odkaz.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře