Vila Troja

Vila Troja
Projekt:2019
Realizace:2025
Užitná plocha:205 m2
Zastavěná plocha:162 m2
Plocha pozemku:578 m2


Hlavní inženýr projektu: Aleš Herold
Krajinářský architekt: Terra Florida | Lucie Vogelová
Na úpatí kopce, v rostlé zástavbě, ohraničené tramvajovou tratí, se dlouhá léta nacházela nezastavěná malá proluka. V pražské Troji – krásné a rozmanité rezidenční čtvrti, která nabízí přehlídku domů z různých období, včetně současných oceňovaných realizací rodinných domů.

Poměrně tradiční zadání týkající se počtu a velikosti místností doplňovala jasná a vyhraněná představa o materialitě objektu. Beton nevyplynul z diskuse – tento materiál byl jak v exteriéru, tak v interiéru jednoznačným požadavkem a zásadní prioritou klienta. Otevřela se tak příležitost využít jedinečných vlastností a možností tohoto materiálu z hlediska hmoty, struktury i barevnosti.

Výsledkem ale není "jen" dům-socha, nýbrž promyšlená funkční objemová kompozice s logickým uspořádáním místností. Hlavní nevýhoda místa, tedy blízkost tramvajové trati, vylučovala možnost otevřít obytné místnosti směrem na jihovýchod – ke vstupu. To nás přimělo dům z této strany zaclonit, aby byl chráněn před ruchem frekventované trati. Nejen místnosti, ale i obytná část zahrady se díky přetaženým zdem stává dokonalou oázou klidu a soukromí.

Záměr vizuálně oddělit přízemí a patro podtrhují dvě barevnosti i rozdílné struktury betonu. Spodní část, realizovaná pomocí prkenného bednění a pigmentu, je tmavá a plastická, zatímco horní část je světlá a hladká. Přízemí splývá se zahradou, zdi plynule přecházejí v opěrné konstrukce svahu, a téměř bílé patro se prolíná s nebem.

Použití pohledového betonu v exteriéru i interiéru si vyžádalo sendvičovou konstrukci, aby byly splněny požadavky na tepelněizolační vlastnosti domu. Betonáž probíhala ve dvou krocích: nejprve byly zhotoveny vnitřní pohledové stěny s nosnou funkcí, které jsme následně zateplili a přibetonovali tzv. moniérku – tedy tenčí pohledovou vrstvu v exteriéru. Při betonáži bylo nutné pamatovat i na zapuštěné připojovací spáry pro konstrukce oken.

Díky výborným akumulačním vlastnostem betonu a zastínění prosklených ploch předsazenými konstrukcemi panuje v domě příjemné klima v letních i zimních měsících. Podlahové vytápění je napojeno na tepelné čerpadlo.

Vnitřní prostor je členěn vestavným nábytkem z březové dýhy, který jednotlivé pokoje odděluje. Světlá dýha harmonizuje s texturou betonu – u obou materiálů činí každá drobná vada a přirozená kresba z každého metru výjimečný originál.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
- - -
Vít Blaha
18.07.25 05:44
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Stempel & Tesař architekti