V pátek 3. června 2016 se ve Vitra Campusu ve Weil nad Rýnem slavnostně otevřela nová budova - Vitra Schaudepot, kterou navrhli architekti Herzog & de Meuron. Díky Schaudepotu představí Vitra Design Museum veřejnosti hlavní předměty ze své rozsáhlé sbírky. Zlatým hřebem Schaudepotu je stálá výstava více než 400 exponátů z oblasti moderního nábytku od počátku 19. století po současnost, ikonické produkty světových designérů i nábytek vyrobený 3D tiskem.
Podnětem ke vzniku Schaudepotu byla touha zpřístupnit veřejnosti neustále se rozrůstající sbírku Vitra Design Musea. Základy sbírky vybudoval zakladatel muzea Rolf Fehlbaum a v současnosti patří k těm nejvýznamnějším na světě. Obsahuje ca 7 000 kusů nábytku, širokou škálu svítidel a rozsáhlé archivy včetně pozůstalosti Charlese a Ray Eamesových, Vernera Pantona a Alexandera Girarda. Sbírka měla být původně umístěna v hlavní budově muzea od Franka Gehryho z roku 1989, ale muzeum v ní pořádá velké výstavy. Muzejní sbírka se tím pádem stálé expozice doposud nedočkala.
Novou budovu, v níž byla sbírka vystavena a představena veřejnosti, pro muzeum navrhlo architektonické studio Herzog & de Meuron z Basileje. Mezi vystavenými předměty najdete raný nábytek z ohýbaného dřeva, ikonické příklady klasického modernismu od Le Corbusiera, Alvara Aalta a Gerrita Rietvelda, barevné plastové objekty z období Pop artu i nejnovější nábytek vyrobený pomocí 3D tiskárny.
Prezentaci doplní menší krátkodobější výstavy tematicky spojené se sbírkou. Jako první to bude výstava o tzv. radikálním designovém hnutí z 60. let 20. století. Ve sníženém přízemí Schaudepot nabídne ukázku dalších klíčových předmětů ze sbírky, například skandinávský a italský design, sbírku svítidel a pozůstalost Charlese a Ray Eamesových.
Prezentace v Schaudepotu je rozdělena do tří částí o celkové ploše 1 600 m². V přízemí je hlavní sál s rozsáhlou stálou výstavou. Ta se zaměřuje na více než 400 zásadních děl z oblasti nábytkářství. Naleznete v ní nejen výjimečné produkty například od Gerrita Rietvelda, Alvara Aalta, Charlese a Ray Eamesových a Ettoreho Sottsasse, ale i objekty, prototypy a experimentální modely, které nejsou tak známé nebo se neví, kdo je jejich autorem. Výběr poukazuje na zásadní předměty ze sbírky a oblasti, o které se muzeum zajímá, a zároveň podává ucelený přehled o dějinách designu nábytku od stylových a technických inovací po společenské změny reflektované v jednotlivých exponátech. Podrobné informace o předmětech ze sbírky obsahuje digitální katalog, který si návštěvníci mohou přečíst v chytrém telefonu nebo tabletu - ty jsou k zapůjčení přímo v Schaudepotu.
Stálá výstava v hlavním sále Schaudepotu je uspořádána chronologicky. Průhledy je vidět na další předměty ze sbírky umístěné ve sníženém přízemí - tematicky související díla. Návštěvníkům je tak zprostředkován pohled do zákulisí muzea, kde restaurátoři a kurátoři denně pečují o předměty ze sbírky. Víc o tom, jak muzeum funguje, se návštěvníci dozvědí i na několika dalších místech. Z kavárny je vidět do muzejních kanceláří a knihovny. Knihovna je na požádání přístupná vědcům a studentům. Do restaurátorské dílny návštěvníci nahlédnou během komentovaných prohlídek. Schaudepot je tedy "transparentním" muzeem designu, které tento obor zpřístupňuje široké veřejnosti ve všech jeho oblastech.
ČTK, 8.6.2016