Wall House 2

A. E. Bye House Project

Wall House 2
Autor: John Hejduk
Adresa: A.J. Lutulistraat 17, Groningen, Nizozemí
Investor:Arthur Edwin Bye, Jr. / BAM Wilma bv
Projekt:1971-73
Realizace:2000-01
Užitná plocha:265 m2
Náklady:600 000 USD


„Život má co do činění se zdmi; neustále jimi procházíme dovnitř a ven, tam a zpět, skrz ně. Zeď je nejrychlejším a nejtenčím prvkem, kterým vždy jen prostupujeme... Zeď zesiluje pocity při průchodu a její tenkost současně uvolňuje pocity, že se jedná pouze o přechodný stav... to, čemu říkám okamžik současnosti.“
John Hejduk
Rodinný dům Wall House 2 (Stěnový dům 2) původně Hejduk navrhl v roce 1973 pro svého kolegu z Cooper Union, kterým byl původem holandský zahradní architekt Arthur Edwin Bye, Jr. (1919-2001). Pozemek se nacházel nedaleko New Yorku ve dvacetitisícovém městě Ridgefield ve státě Connecticut. Kvůli předpokládaným vysokým nákladům však nebyl tehdy dům postaven. Hejduk tento projekt dlouho nabízel dalším klientům. Až v roce 1990 představil tento projekt v holandském městě Groningen, kde u příležitosti oslav 950 let od založení vznikl urbanistický koncept Hejdukova žáka Daniela Libeskinda na vymezení městských hranic (Marking the City Boundaries). Hejduk tehdy u dálničního přivaděče navrhl Tower of Cards (Věž z karet). O deset let později realizovala místní stavební společnost BAM Wilma také Wall House 2 a umístila jej v nové vilové čtvrti Hoornse Meer na jihu města s přímým výhledem na jezero Paterwoldsemeer. Dům byl prodán soukromému uživateli s podmínkou, aby byl jeden měsíc v roce přístupný veřejnosti. Na realizaci projektu se podílel berlínský architekt Thomas Müller, který v roce 1984 studoval u Hejduka na Cooper Union.
Návrh Wall House 2 se odvíjí od myšlenky, že by osobní a pracovní život člověka měl být oddělen, proto Hejduk přišel s radikálním prvkem betonové stěny oddělující pracovní a obytnou část domu. S touto myšlenkou se Hejduk zabýval v období 1968-74, kdy vznikly tři konkrétní domy a stovky skic. U hlavního vstupu se nachází pracovna, následuje dlouhá chodba ukrytá v mostní konstrukci vznášející se nad terénem, která ústí do soukromé části domu ukryté za betonovou stěnou. Před stěnou zůstaly i další obslužné místnosti jako koupelna, toaleta a kruhové schodiště. Hlavní nosná konstrukce je ze železobetonu. Přístupový krček je z ocelových profilů obložených dřevěnými deskami, které jsou následně omítnuty. Zatímco stavby plnící komunikační a servisní místnosti jsou přísně pravoúhlé a mají šedivé zbarvení, tak místnosti určené k práci a soukromému životu mají organický tvar a jsou zvenku natřeny pestrými barvami. Jedná se Hejdukovu reakci na slavnou Le Corbusierovu vilu La Roche-Jeanneret.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Bohdan
03.06.22 11:48
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od John Hejduk