Dům o sedmi podlažích

Dům o sedmi podlažích
Statika:Ing. Stanislav Barák
Address: Czech Republic
Project:2018
Completion:2023
Area:143 m2
Built Up Area:63 m2
Site Area:363 m2


Dům byl navržen pro mladou rodinu s dvěma dětmi, přičemž oba rodiče jsou sportovně založeni a tráví hodně času v pohybu. Zároveň se klienti velmi zajímají o soudobou architekturu. Klientovým požadavkem bylo vytvořit domov, který bude inspirován jejich životním stylem a zároveň nabídne dětem podnětné prostředí k objevování a hře. Rodina hledala prostorově členitý a originální interiér, který zároveň poskytne funkčnost a komfort pro každodenní život. Zároveň byl nastaven poměrně přísný finanční limit. Výsledkem je "jeskyně světla", architektonicky unikátní dům, který dokonale reflektuje potřeby a životní styl rodiny.

Kontext a umístění
Dům se nachází na svažitém pozemku s nádhernými výhledy do okolní krajiny v suburbánním kontextu. Díky jeho specifickému tvaru, který připomíná nepravidelný pětiúhelník, a vertikální orientaci se projekt výrazně odlišuje od tradiční zástavby. Kompaktní půdorys o zastavěné ploše přibližně 63 m² umožňuje efektivní využití prostoru a nechává většinu pozemku volnou pro zahradu. Tato vertikální struktura na malé parcele vytváří dojem prostornějšího domu a nabízí rodině dostatek místa i v relativně omezeném prostředí. Dům, zasazený do svahu, harmonicky splývá s okolím a to i přesto, že jeho venkovní podoba vzešla zejména z vnitřního prostorového konceptu.

Koncept
Celkový koncept domu je inspirován ideou "vertikální jeskyně světla". Tento originální přístup spočívá v rozdělení prostoru na různé úrovně, z nichž každá nabízí odlišné světelné podmínky, výhledy a úroveň intimity. Výsledkem je harmonické propojení jednotlivých prostorů, které spolu tvoří plynulý a dynamický celek. Díky tomuto přístupu je vytvořen pocit prostornosti a neustálého pohybu - každý roh nebo průchod v domě přináší nový pohled na vnější prostředí nebo do dalších částí interiéru. Použití závěsů umožňuje variabilně měnit světelné podmínky a intimitu jednotlivých místností, což vytváří jedinečnou atmosféru, kterou lze snadno přizpůsobit různým momentům dne.

Prostorové řešení
Dům je rozčleněn na sedm výškových úrovní, které zajišťují maximální využití prostoru na omezené půdorysné ploše. Přízemí je určeno pro společenský prostor, který zahrnuje kuchyni, jídelnu a obývací pokoj, což je srdce domu, kde se rodina schází a tráví čas společně. Na druhé úrovni se nachází hlavní vstup do domu. Dětské pokoje jsou situovány na třetí a čtvrté úrovni, což dětem poskytuje vlastní prostor na hraní i soukromí. V páté úrovni se nachází koupelna, v šesté pracovna a na nejvyšší, sedmé úrovni, je umístěna hlavní ložnice rodičů, která zajišťuje maximální soukromí a výhledy do krajiny. Všechny místnosti jsou propojeny centrálním kvazi-vřetenovým schodištěm, které je na trojúhelníkovém půdorysu. Místnosti postupně stoupají, děje se tak vůči terénním návaznostem, architektonickému záměru propojování prostor domu a umístěním místností dle jejich funkce a orientace vůči světovým stranám. Schodiště nahrazuje chodby, které v domě nenajdeme.

Interiér
Interiér je pojatý v minimalistickém a zároveň hrubém stylu. Betonové stěny a konstrukční prvky nejsou pouze funkčními nosnými prvky, ale tvoří "vnitřní sochu" domu - výrazný estetický prvek, který podněcuje představivost a dává domu jedinečný charakter. Syrový beton dodává prostoru nezaměnitelnou atmosféru a přináší pocit stability a bezpečí, což dobře koresponduje s konceptem jeskyně.

Konstrukce
Kombinace betonových povrchů s proměnlivým denním osvětlením z různých úhlů vytváří unikátní hru světla a stínu, která dodává interiéru hloubku a živost. Domníváme se, že beton v kombinaci s velkými okny a kvalitním prostorem působí jako příjemný, pobytový a útulný. Podoba interiéru byl proces a do jisté míry experiment, kdy se finální podoba ladila souběžně se stavbou – hrubá stavba hodně napověděla, jak by měly interiéry nakonec vypadat. Naštěstí se nám tak i díky trpělivosti klientů podařilo ještě více akcentovat prostorově – materiálové řešení hrubé stavby ve finální podobě interiéru.

Udržitelné prvky
Kompaktní půdorys a vertikální řešení pomáhají minimalizovat tepelnou ztrátu a optimalizovat využití energie. Betonová konstrukce má vysokou tepelnou akumulaci, což přispívá k tepelnému komfortu a stabilitě vnitřního prostředí. To znamená, že dům je vytápěn pouze po několik týdnů v roce. V zimě je vnitřní prostor ohříván nízkým sluncem, naopak v létě stačí pro udržení komfortní teploty během dne noční předchlazení. Dům tak svým prostorovým a materiálovým řešením minimalizuje provozní náklady. Systém oken orientovaných na různé světové strany maximalizuje přirozené osvětlení, což snižuje potřebu umělého osvětlení během dne. Dům je navržen s ohledem na minimalizaci ekologické stopy, přičemž důraz je kladen na kvalitní materiály s dlouhou životností a nízkou údržbou, tak aby dům mohl sloužit co nejdéle bez dalších zásahů.

Tento jedinečný rodinný dům tak představuje nejen osobitý domov pro mladou rodinu, ale také inspirativní ukázku moderního, prostorově úsporného a udržitelného bydlení.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
door to the bathroom
07.11.24 10:04
sedm podlaží
vladislav králíček
07.11.24 04:43
show all comments

more buildings from Malý Chmel