Na projektu třípatrového domu v Malešicích jsme začali pracovat ve fázi Shell and Core. Hlavním a dominantním prvkem se stalo mohutné betonové schodiště se zábradlím ze surové oceli, které vytvořilo srdce celého domu. Tato geometrická skulptura zakončená světlíkem, který pouští denní světlo do všech částí domu, předurčila základní koncept barev, struktur a materiálů celého projektu. Počínaje odhalenými pohledovými betonovými stropy a surovou ocelí, konče betonovými stěrkami na podlahách a stěnách. Pro zjemnění a docílení pocitu domova jsme použili jako kontrast v obytných místnostech dřevěnou podlahu v dekoru světlého dubu a nábytek z dubové dýhy, kterou jsme namořili do šedohnědé tmavé barvy. Jako doplňkovou barvu jsme zvolili bílý lak a tři odstíny šedivých barev. Dalším, neméně důležitým prvkem jsou struktury. Ty se objevují na nábytku, v podobě perforované oceli na dveřích nebo na obložení tvořeném z MFD frézované desky.
1. NP tvoří elegantní vchod se šatnou. Skryté zárubně dveří maskují vstup do garáže a technického zázemí. Díky obložení z lakované frézované MDF desky působí vchod naprosto minimalisticky. Stropní lištové světlo na pohledovém betonovém stropě Vás vede jako po ranveji směrem k šatně. Pouf šitý na míru dopřál nejen pohodlí, ale vytvořil i měkký kontrast k betonové stěrce na podlaze. Nábytek je z dřevěné dýhy, která je namořená do tmavé barvy, doplněné o tmavé úchytky, ocelový šuplík a věšák.
Do 2. NP se jde přes schodiště – nejkomplikovanější část projektu, opravdovou výzvu po konstrukční i estetické stránce. Svařované ocelové zábradlí tvoří geometrický rám a vymezuje tak střed domu. Když člověk stojí v přízemí a zvedne oči vzhůru, dohlédne až na samotné nebe díky chytře umístěnému světlíku. Vyhnuli jsme se výraznému závěsnému světlu, které by odvádělo pozornost od tohoto monumentu, ale vsadili jsme na decentní osvětlení v podobě nástěnného světla.
Kuchyně – tu jsme pojali velmi velkoryse, jelikož klienti rádi vaří. Pracovní plochy jsme umístili po celém obvodu tak, aby se každý mohl podílet na přípravě bez vzájemného omezování. Vařící část navíc disponuje výhledem do zahrady. Servírovací část přechází v barový pult. Minimalistickou bílou kuchyni s reliéfem na dvířkách jsme doladili pracovní plochou v dekoru terazzo. Černé akcenty reprezentují úchytky a lištové osvětlení, se kterým jsme si vyhráli v podobě přechodu ze stropu na zeď, čímž jsme vytvořili geometrický akcent. Tento prvek se nám prolíná celým domem a povyšuje tak osvětlení na vyšší rovinu designu. Na podlaze je bezespará betonová stěrka, která je pro údržbu praktická. Koresponduje s podlahou v předsíni a pracovně a opticky tak tvoří další geometrický průřez domem.
Jídelní kout – autorské jídelní stoly jsou naše „guilty pleasure“. Vyznačují se atypickou a asymetrickou podnoží, která se skládá ze tří noh, přičemž každá je jinak otočená a z jiného materiálu. Dvě jsou z masivu a jedna ze surové oceli. Nohy jsou samozřejmě umístěny tak, aby nikomu při sezení nevadily, a to včetně míst umístěných v čele stolu. Signifikantním prvkem tvorby SMLXL je pak propsaná noha do desky stolu, díky čemuž vzniká zajímavý detail. Polstrovaná lavice je na míru od čalouníka a dřevěná dýhovaná část je od truhláře.
Obývací pokoj – na lavici v jídelně plynně navazuje komoda pod TV. Stejný materiál jsme ozvláštnili frézovanou strukturou na dvířkách. Nepřehlédnutelná sedací souprava na míru tvoří dvě části. Hlavní část je situovaná směrem k TV. Menší část sedačky směřuje k oknu s výhledem na Malešice. Konferenční stolky na míru jsou z Technistonu a odkazují se na materiál v kuchyni. Nástěnné designové osvětlení a ikonické křesílko uzavírají celý obývací prostor a tvoří harmonicky „měkký“ celek, který člověk vnímá v kontrastu vůči betonové části chodby se schodištěm. V hlavní obytné části nelze opomenout ani elegantní bar z dýhy, u kterého si naservírujete drink pro své přátelé.
Pracovna a Relax zóna – druhé obytné patro uzavírá pracovna s relaxačním koutem. Významným prvkem je knihovna ze surové oceli, která koresponduje s materiálem zábradlí. Je zvláštní tím, že nemá záda, a tudíž skrz ni prochází denní světlo na chodbu. Zároveň částečně odkrývá pohled na schodiště. Průhled si klient reguluje množstvím a uspořádáním knih. Pracovní stůl tvoří stejný koncept jako jídelní stůl. Relaxační kout tvoří křesílko s podnožkou.
WC tvoří elegantní kombinace betonové stěrky s tenkou ocelovou poličkou, dřevěným šuplíkem a závěsným světlem.
3. NP představuje soukromé patro složené z ložnice, dvou koupelen, šatny s prádelnou a dvou pokojů, které jsou zatím vybaveny jako pracovna a pokoj pro hosty.
Ložnice je menší, a proto zde není prostor pro více nábytku než postel. Proto jsme se zaměřili na vytvoření atypického asymetrického čela postele. To je tvořeno několika vrstvami vždy v různých materiálech – malba, betonová stěrka a textilní měkké svislé polštáře. Asymetrii jsme podpořili různými typy světel. Na jedné straně je to nástěnná lampa a na druhé pak opět světlo, které je díky závěsnému posuvnému systému možné různě polohovat.
Vedle ložnice je umístěna prostorná šatna, která je vybavena vestavnými skříněmi z lakované MDF desky, a to ve dvou barevných odstínech šedé. Do stejné barvy je pak doladěn i perforovaný plech, který tvoří dvířka skříně s pračkou a sušičkou a také dekorativní obložení skříní a zdí. Vše je doplněno opět surovou ocelí, která je atypicky použita i na kosmetickém stolku. Na šatnu dále navazuje jedna z koupelen.
Autorská zpráva