Přístavba RD Vizovice

Přístavba RD Vizovice
Majitelé mne oslovili, když jsem ještě studoval v Brně na FA. Měl jsem za sebou jeden menší dům, který ale měl investor už předem vymyšlený. Byla to tedy první opravdová zakázka od návrhu až po realizaci stavby. Dodnes si velice vážím rozhodnutí a odvahy majitelů, kteří mi svěřili návrh a projekt jejich domu. Zadáním projektu bylo vytvořit moderní dům pro pětičlennou rodinu na místě hospodářské budovy a stodoly. Vznikla tak moderní stavba s historickým tvaroslovím (orientace hřebene, okno ve štítu apod.) . Na místě staré dřevěné stodoly a díky ubourání části původního stavení vznikl dům ve tvaru U se vším, co dnes rodina s malými dětmi potřebuje. Návrh spočíval ve vytvoření druhé tvarově podobně hmoty se sedlovou střechou, která odkazuje na stávající stavení a tyto hmoty pak propojil přízemními křídly s klidovou zónou. Odkaz na historickou část je podtržen štítovým oknem čtvercového tvaru, které vnáší do jídelny dopolední slunce, ale celoprosklený vstup naopak ukazuje moderní pojetí domu. Samotná přízemní část, která obě hmoty spojuje, obsahuje zónu rodičů a dětí. Jedno křídlo je vyhrazeno pro děti a je tvořeno pokojem pro slečnu, pokojem pro dva chlapce a je doplněno samostatnou koupelnou. Ze spojovací chodby je možným výstup na terasu. Druhé křídlo je vyhrazeno pro rodiče a je zde umístěna ložnice, šatna a samostatná koupelna s toaletou. Toto křídlo je situováno blíže ke vstupu, což rodičům zajišťuje jistou kontrolu nad pohybem dětí v domě a zároveň mají přímou vazbu na kuchyň s jídelnou a obývací pokoj, kde se celá rodina setkává. Mohutný HS portál v obývacím pokoji po otevření téměř zdvojnásobí plochu jídelny a kuchyně a celá rodina se může pohodlně přemístit ven. Vstupní hala, která po zapnutí světel působí jako portál, obsahuje velkorysé šatní skříně a samostatnou toaletu. Po průchodu celoprosklenými dveřmi z mléčného skla, které jsou navrženy na celou výšku místnosti, se ocitneme ve velkorysém prostoru otevřenému do krovu s dominantním krbem a nerezovým komínem. V původní části stavby vznikla letní kuchyně, sklad a malířský atelier.

Snaha o zachování materiálů v surovém stavu vedla k ponechání pohledových žb stropů se světlíky, kde díky použití bednících dílců a doplnění prkenným bedněním u nepravoúhlých částí vznikla mozaika na stropě. Pohledové zůstaly také žb sloupy a mohutný průvlak tvořící celou výšku nadezdívky. Schodišťová stěna zůstala také pohledová a do tohoto drsného povrchu je vloženo žb schodiště, s nášlapy z masivního bukového dřeva. Viditelné olejované kleštiny a ocelová táhla v černé barvě tento dojem ještě umocňují.

Technické a materiálové řešení stavby
Stavba je vytápěna zemním kolektorem umístěným pod základovou deskou stavby, díky tomu je možné chlazení a topení regulovat dle potřeby. Rozvody potrubí jsou vyvedeny do některých stěn interiéru a do betonových stropních desek. Dále je obývací pokoj doplněn krbovými kamny na dřevo. Zateplení je provedeno z EPS tl. 180 mm. Pod modřínovou fasádou je tvořeno minerální vatou tl. 150 mm. Na oknech jsou instalovány venkovní žaluzie proti přehřívání. Dešťová voda ze střech je jímána do akumulační nádrže pro zavlažování velké zahrady. Zahrada je tvořena samostatně a než dosáhne plného vzrůstu, bude to ještě pár let trvat.

Na sedlové střeše je použita plechová titanzinková krytina s falcem ve stříbrné barvě. Celá fasáda átria do výšky oken je tvořena obkladem ze sibiřského modřínu bez úpravy, aby došlo k postupnému stárnutí fasády. Dominantním prvkem návrhu je celoprosklený a krytý vstupní portál, který prosvětluje vstupní halu a osvětluje přístup do domu.
0 comments
add comment

more buildings from Gábor architekti