Chtěl jsem napsat něco podobného. Kdyby to bylo zázemí menší firmy na malém městě s bytovou jednotkou tak bych tomu rozuměl. Ale bydlet v takovém prostředí si moc nedokážu představit.
Jednoduché a elegantní řešení, suverénní - bez vztahu k okolní zástavbě. V přední části pozemku
postrádám zeleň, nebo alespoň zajímavou úpravu terénu. Bez publikování dispozice nelze k domu,
bohužel, nic zásadního říci.
Krasa, tak takto si predstavujem svoj buduci dom, jednoducy, elegantny, na jednej rovine. Interier by mohol byt utulnejsi a hlavne dlazbu by som menila za drevenu, ale exterier je super.
Na první pohled pěkný moderní dům, takřka vzor pro ostatní, při hlubším pohledu je to ale podstatně horší.
Skoro mám pocit, že investor se obrátil na architekty s žádostí o individuální projekt, ale dostal projekt typový, připravený někde v šuplíku. Vzhledem k velikosti, tvaru i orientaci pozemku je zvolené řešení jen těžko pochopitelné a zároveň jasně ukazuje, proč se obrátit na opravdu dobré architekty, u této formy domu bych bez váhání volil Markétu Cajthamlovou.
Architekti vše hrají na jedinou kartu a tou je orientace do ulice na SZ, těžko si dovedu představit výhled v tomto místě, který by toto řešení ospravedlnil. Volba nevhodného typu domu přináší samé minusy. Příjezdová cesta je opravdu neobyčejně odpudivě (a nesmyslně) provedena, tedy pokud nechce majitel provozovat (namátkou) hlídané parkoviště. Naštěstí včas si někdo všiml, že u takto velkého domu není prakticky žádný úložný prostor a tak jsou vrata garáže (oproti oběma půdorysům) posunuta dopředu a původní garáž je věnována ukládání věcí. Dispoziční řešení je celkem čisté, tak nějak u této formy domu předpokládané, ale jinak poněkud nelogické. Vstup je ještě docela ok, jen mě zaráží, že garáž nemá dveře ven na pozemek. Velikost toalety nechápu, snad jen že tam prostě zbyl tento prostor. Bezradně řešený obytný prostor je pro mě vzhledem k dostatečné velikosti až zarážející. Sedací nábytek je umístěn tak, že si většina sedících výhled příliš neužije, prostor mezi sedačkou a televizí je neúměrně velký a zcela nevyužitelný, oproti tomu kuchyně je nesmyslně nudlovitá, bez přímého osvětlení, na pořádný jídelní stůl už nezbylo místo. U ložnic nemám žádné výtky, ale opět jsou obětí, tentokrát řešení fasády. Ta je řešena v pravidelném rastru obkladových desek a prosklených prostor. Toto řešení je k dokonalosti dotaženo ve vlastním domě arch. Mrázka, dokonce ve dvou patrech, tady vzniká podivuhodná věc, dětské pokoje mají prakticky jedny panelákové balkonové dveře, tedy značně mizerné osvětlení, natož výhled. Tady je navíc u ložnic notně znehodnocen ošklivým krytem bazénu na dvě tempa.
Zadní fasáda je řešena podle hesla „co z ulice není vidět, to není důležité“.
Formálně v pořádku, praktickou stránku domu nechci zkoumat, ale nějak si neumím představit, že bych tady bydlel, že by se na podlaze batolili děti a v kuchyni žena vařila marmelády. Zahrada to samé, chemický trávník obroubený tůjemi - takhle nevypadá zahrada, to je rozptylová loučka.
Mám pocit, že spousta achitektů se poslední dobou vydá na podobnou, člověku a přírodě odcizenou, cestu. Tak dlouho jsou zavřeni ve svých atelierech a zdokonalují své vize, až zapomenou, co bylo venku.
Znal jsem jednoho zvukaře z divadla, který během zkoušek často chodil poslouchat orchestr na živo, z lávky nad jevištěm, aby nezapomenul, jak zní opravdový zvuk.
Doufám, že jednou na něco podobného přijdou i architeki.
Jako na zavolanou. Totiž, delší čas jsem neviděl pana AB, zavolal jsem mu z cest a on mluvil o nějakém webu, kde prezentovány novicírované kostely. (Až s ním budu znovu mluvit, snad přidám odkaz.) Pan AB komentoval jakési postupné zjednodušování barokního chrámu, až zbyla budova zcela ničemná, bohužel stále za kostel vydávaná a jako kostel používaná. Já jsem se zrovna v obklopující mlze a proniknut tuhým strachem štrachal do namrzlého kopce Šébr a tedy moje vnímavost k jeho řeči byla ostrá. Ano slovo ZJEDNODUŠOVAT, JEDNODUCHOST. Úvahy o charakteru rozličných JEDNODUCHOSTÍ nám mohou posvítit snad do všech argumentačních šlamastyk, které by se snad měly vztahovat k tomu, co se dnes staví. Co tu teď napsat? Snad že duch pochopitelně musí být jen jeden (jednota), ale s co největším potenciálem (strukturovanost, zkušenost, pravda, tvůrčí síla...). Třeba moje milované lidové stavění. Prosté, ale ani v nejmenším prostoduché.
http://kronika.ecclesia-tv.cz/2013/04/06/liturgicke-reformy- ceskobudejovicke-katedraly/
Pan AB mne upozorňoval na proměny augustiniánského kostela ve Würtzbugu. Hledím, že níže článek pokračuje návrhem J Pleskota... Inu, o kom se mluvívá (Sonberk), nedaleko bývá.
Jen by mě zajímalo, zda jsou ti největší kritici této stavby architekti nebo laici. Například srovnání té "jednoduchosti" tohoto domu s jednoduchostí barokního chrámu já vůbec nerozumím. Asi to jako laik (byť s technickým vzděláním) nemohu pochopit...
Zalezi na tom? Architektura je umeni verejne, alespon zvnejsku verejnosti naprosto "in face", tak si o hodnoceni verejnosti (at odbornou ci neodbornou) primo koleduje.
Aha, zase jsem nesrozumitelný, promiňte. Navíc Váš příspěvek se zde objevil půl dne před uveřejněním (a předsunutím) mé nápovědy (Jednoduchost II.), redakci nejpíš schválení mého příspěvku trvalo déle, než schválení Vašeho.
Téma JEDNODUCHOSTI, které jsem zde u Dr Lusciniola zahlédl a které rezonovalo s asociacemi odvozenými z hovoru s panem AB, je obecné. Vy, jako technik, si při své práci také musíte poradit s blahem i záludnostmi, kterých se v zájmu JEDNODUCHOSTI dopouštíte či dopouštět musíte.
S panem doktorem Luscinolem zůstaneme ještě chvíli. On zde totiž opakovaně připomíná, že architektura je umění stavět (baukunst). A já upozorňuji, že umění je víc než prostá schopnost, že to není pouhý optimalizační instrument a že to ani není jenom schopnost prosadit se (ta by se taky dalo označit za "umění stavět", když nejsou zakázky).
Pokud je umění drženo v ohradě s nápisem, schopnost, optimalizace, marketing, vznikají domy jako ten, o kterém se zde bavíme, anebo třeba se u vedlejšího stolu diskutuje o vinařství Sonberk tak, jak se o něm diskutuje. Ty ohrady jsou pochopitelně v nás. Je to dost nepříjemná nákaza, člověk je bez nálady, důsledky jsou mizerné a prognóza děsivá. To mluvím o zkušenostech s bariérami v sobě samém.
Jenom si představte, že spadne Rudolfinum a magistrát to pochopí jako příležitost nějak se zapsat, nebo co a že nový barák bude moderní (a bude tedy muset "vše" splňovat). Nepostavili by tam snad nějaké takové vinařství Sonberk s výhledem na Vltavu, Strakovku a Hrad? A Vám i mně by tvrdili, jak je ta bedna báječná. Vám, jako techikovi by možná vysvětlit dokázali, abyste mohl říci, že: "Teď už to chápu". Ale já jednoduše argumentaci, která pokaždé vede k bedně, odmítám. Já si prostě ten barák pokaždé představím jak nejlíp umím na vánoční pohlednici. Když je ten pohled blbý, barák neprojde.
redukce, prostota, simple mind - u domu to může být jako s vánoční pohlednicí, nebo já si ho představuju jako ženu. Představte si ženu jednoduchou až prostou, redukovanou, zní to nelichotivě, jakoby jí něco podstatného chybělo.
a že jsou Vánoce, prozradím Vám tajemství. K vánoční pohlednici jste mne přivedl Vy. Onehdy jste se tu zmínil o tom, že jste navštěvoval školu na Lyčkově náměstí v Karlíně. Pod vlivem této informace jsem si pak někde (nevím, možná i zde na AW) všimnul reprodukované vánoční pohlednice Lyčkova náměstí ze začátku 20. století (s Vaší školou v pozadí).
No a se ženskými jste mne potěšil tak, jak se Vám to zde obvykle daří, když zde čtu Vaše rozličná psaní.
Totiž - Slečny z Avignonu! Tam to začíná. Vždycky mi ty jejich hlavy připadaly jako psí. Nikdy se mi to nelíbilo, ale vždy jsem ten obraz zcela respektoval. Včetně otazníku, který za tím vidím. Ale teď spolu s Vámi to mohu prokouknout o kus dál. A dím - ten obraz, těch pět prostitutek, to je chůze po tenkém ledu. Osamocený risk, však na své triko, všeobecně však sichrovaný světem zcela přeplněným triky, která se dají riskovat a postrádat, aniž by si toho kdo všimnul.
Jenomže co s tím kruci teď? Všechna trika v talónu hlava nehlava, místo ledu - sichr deska z želbetu, jde přece o peníze. A na tom geometrickou řadou kupící se hlavy psů. No na co si to hrajeme? Ptám se, když na to hledím.
Ale zpět. Přeju dobré Vánoce a v novém roce postupte zas o píď, co má cenu roku lidského života. A nad náma Sirius.
Dům se mi i celkem líbí, ALE. Na obrovském pozemku, který bych nechtěl sekat, dům který má 4 garáže, Ještě za sebou. Bazén dopředu, aby na mě z ulice bylo dobře vidět, No a tak dál. Nakonec jediné pozitivum asi zůstává, že je dům bezbariérový. Bydlet bych v něm ale nechtěl.
Konečne krasny dom, čisty jednoduchy, nepreplacany. Tento by som brala, moderny dom, s krasnymi liniami a kontrastami fasady. Kto napise ze neni pekny asi nerozumie tomu čo je čiste a minimalisticke. Zahrada a jej výsadba je uz vecou majitela, nech si sam rozhodne čo si tam nasadí. Ale dom je fakt Luxusní. Chválim prácu tychto architektov.
ten vykres situace ma sever nahore??? tak to je ten pozemek vyuzity fakt extra spatne .... nudle natazena u severni strany otevrena na jih by tam sedla jako prdel na hrnec. prakticky by stacilo grazaze soupnout ke vjezdu a pudorys obytne casti otocit o 90st proti smeru hodin.
co se tyce interieru, tak v taktto studenem reseni bych zit nechtel ... dlazba na zemi, dlazba na stene, .... brrrr
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
postrádám zeleň, nebo alespoň zajímavou úpravu terénu. Bez publikování dispozice nelze k domu,
bohužel, nic zásadního říci.
Skoro mám pocit, že investor se obrátil na architekty s žádostí o individuální projekt, ale dostal projekt typový, připravený někde v šuplíku. Vzhledem k velikosti, tvaru i orientaci pozemku je zvolené řešení jen těžko pochopitelné a zároveň jasně ukazuje, proč se obrátit na opravdu dobré architekty, u této formy domu bych bez váhání volil Markétu Cajthamlovou.
Architekti vše hrají na jedinou kartu a tou je orientace do ulice na SZ, těžko si dovedu představit výhled v tomto místě, který by toto řešení ospravedlnil. Volba nevhodného typu domu přináší samé minusy. Příjezdová cesta je opravdu neobyčejně odpudivě (a nesmyslně) provedena, tedy pokud nechce majitel provozovat (namátkou) hlídané parkoviště. Naštěstí včas si někdo všiml, že u takto velkého domu není prakticky žádný úložný prostor a tak jsou vrata garáže (oproti oběma půdorysům) posunuta dopředu a původní garáž je věnována ukládání věcí. Dispoziční řešení je celkem čisté, tak nějak u této formy domu předpokládané, ale jinak poněkud nelogické. Vstup je ještě docela ok, jen mě zaráží, že garáž nemá dveře ven na pozemek. Velikost toalety nechápu, snad jen že tam prostě zbyl tento prostor. Bezradně řešený obytný prostor je pro mě vzhledem k dostatečné velikosti až zarážející. Sedací nábytek je umístěn tak, že si většina sedících výhled příliš neužije, prostor mezi sedačkou a televizí je neúměrně velký a zcela nevyužitelný, oproti tomu kuchyně je nesmyslně nudlovitá, bez přímého osvětlení, na pořádný jídelní stůl už nezbylo místo. U ložnic nemám žádné výtky, ale opět jsou obětí, tentokrát řešení fasády. Ta je řešena v pravidelném rastru obkladových desek a prosklených prostor. Toto řešení je k dokonalosti dotaženo ve vlastním domě arch. Mrázka, dokonce ve dvou patrech, tady vzniká podivuhodná věc, dětské pokoje mají prakticky jedny panelákové balkonové dveře, tedy značně mizerné osvětlení, natož výhled. Tady je navíc u ložnic notně znehodnocen ošklivým krytem bazénu na dvě tempa.
Zadní fasáda je řešena podle hesla „co z ulice není vidět, to není důležité“.
Mám pocit, že spousta achitektů se poslední dobou vydá na podobnou, člověku a přírodě odcizenou, cestu. Tak dlouho jsou zavřeni ve svých atelierech a zdokonalují své vize, až zapomenou, co bylo venku.
Znal jsem jednoho zvukaře z divadla, který během zkoušek často chodil poslouchat orchestr na živo, z lávky nad jevištěm, aby nezapomenul, jak zní opravdový zvuk.
Doufám, že jednou na něco podobného přijdou i architeki.
Kdo sází, zpravidla prohraje. Zde bezesporu. Aniž elegantní, je to natolik jednoduché (jednoho ducha) že až ducha prázdné.
Pan AB mne upozorňoval na proměny augustiniánského kostela ve Würtzbugu. Hledím, že níže článek pokračuje návrhem J Pleskota... Inu, o kom se mluvívá (Sonberk), nedaleko bývá.
Téma JEDNODUCHOSTI, které jsem zde u Dr Lusciniola zahlédl a které rezonovalo s asociacemi odvozenými z hovoru s panem AB, je obecné. Vy, jako technik, si při své práci také musíte poradit s blahem i záludnostmi, kterých se v zájmu JEDNODUCHOSTI dopouštíte či dopouštět musíte.
S panem doktorem Luscinolem zůstaneme ještě chvíli. On zde totiž opakovaně připomíná, že architektura je umění stavět (baukunst). A já upozorňuji, že umění je víc než prostá schopnost, že to není pouhý optimalizační instrument a že to ani není jenom schopnost prosadit se (ta by se taky dalo označit za "umění stavět", když nejsou zakázky).
Pokud je umění drženo v ohradě s nápisem, schopnost, optimalizace, marketing, vznikají domy jako ten, o kterém se zde bavíme, anebo třeba se u vedlejšího stolu diskutuje o vinařství Sonberk tak, jak se o něm diskutuje. Ty ohrady jsou pochopitelně v nás. Je to dost nepříjemná nákaza, člověk je bez nálady, důsledky jsou mizerné a prognóza děsivá. To mluvím o zkušenostech s bariérami v sobě samém.
Jenom si představte, že spadne Rudolfinum a magistrát to pochopí jako příležitost nějak se zapsat, nebo co a že nový barák bude moderní (a bude tedy muset "vše" splňovat). Nepostavili by tam snad nějaké takové vinařství Sonberk s výhledem na Vltavu, Strakovku a Hrad? A Vám i mně by tvrdili, jak je ta bedna báječná. Vám, jako techikovi by možná vysvětlit dokázali, abyste mohl říci, že: "Teď už to chápu". Ale já jednoduše argumentaci, která pokaždé vede k bedně, odmítám. Já si prostě ten barák pokaždé představím jak nejlíp umím na vánoční pohlednici. Když je ten pohled blbý, barák neprojde.
No a se ženskými jste mne potěšil tak, jak se Vám to zde obvykle daří, když zde čtu Vaše rozličná psaní.
Totiž - Slečny z Avignonu! Tam to začíná. Vždycky mi ty jejich hlavy připadaly jako psí. Nikdy se mi to nelíbilo, ale vždy jsem ten obraz zcela respektoval. Včetně otazníku, který za tím vidím. Ale teď spolu s Vámi to mohu prokouknout o kus dál. A dím - ten obraz, těch pět prostitutek, to je chůze po tenkém ledu. Osamocený risk, však na své triko, všeobecně však sichrovaný světem zcela přeplněným triky, která se dají riskovat a postrádat, aniž by si toho kdo všimnul.
Jenomže co s tím kruci teď? Všechna trika v talónu hlava nehlava, místo ledu - sichr deska z želbetu, jde přece o peníze. A na tom geometrickou řadou kupící se hlavy psů. No na co si to hrajeme? Ptám se, když na to hledím.
Ale zpět. Přeju dobré Vánoce a v novém roce postupte zas o píď, co má cenu roku lidského života. A nad náma Sirius.
co se tyce interieru, tak v taktto studenem reseni bych zit nechtel ... dlazba na zemi, dlazba na stene, .... brrrr