Brněnský architektonický manuál

Průvodce architekturou 1918-1945

Zdroj
Dům umění města Brna
Vložil
Tisková zpráva
26.09.2011 07:30
Brněnský architektonický manuál (BAM) je jedinečný průvodce po brněnské architektuře meziválečného období ve třech jazykových mutacích. Jeho základ tvoří přehledná databáze a audioprůvodce namluvený brněnskými herci a dalšími významnými osobnosti brněnského kulturního života. BAM umožňuje každému zájemci naplánovat si poznávací vycházky po nejcennějších památkách brněnské meziválečné architektury za podpory volně dostupných audionahrávek, webové aplikace, mapy a do budoucna i tištěného knižního průvodce. Díky možnosti dalšího doplňování databáze může vzniknout ucelený program, který zájemcům nabídne procházku po architektuře od vzniku moderního Brna až po současnost.

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna díky finanční podpoře Evropských fondů pro regionální rozvoj. Od října roku 2011 je tak pro všechny zájemce k dispozici průvodce architektonickými stezkami Brněnský architektonický manuál (BAM) obsahující internetovou databázi, tištěnou mapu a orientační značení. Tento ojedinělý projekt umožňuje zájemcům o architekturu získat podrobné informace o architektonickém vývoji Brna v letech 1918–1945. Představuje tak ucelený systém mapující stavební a urbanistický vývoj města a jeho kulturní a společenské pozadí. Autorem a odborným garantem projektu je historik architektury a ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek. Spoluautorkami koncepce Brněnských architektonických stezek jsou historičky architektury Petra Hlaváčková a Šárka Svobodová.

Od 11. 10. 2011 bude na internetových stránkách www.bam.brno.cz pro širokou veřejnost a odborníky otevřena databáze 400 architektonických objektů s údaji o jejich přesné adrese, GPS souřadnicích, MHD zastávkách v blízkosti, případně o jejich památkové ochraně a zpřístupnění pro veřejnost. Veškeré dostupné informace jsou ve třech jazykových mutacích (češtině, angličtině a němčině). V podobě krátkých textů vytvořený týmem historiků umění a architektů (Petra Hlaváčková, Lucie Valdhansová, Šárka Svobodová a Jakub Kopec) je zde zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů. Odborné konzultace při tvorbě textů poskytli Jan Tabor (forum experimentelle architektur, Vídeň), Milena Flodrová, Lenka Kudělková (Muzeum města Brna) a Jindřich Chatrný (Muzeum města Brna).

Databáze dále obsahuje i audionahrávky jednotlivých hesel objektů a městských částí ke stažení, jejichž zvukové režie se ujal Radovan Lipus a koncepce a zpracování audiovizuální umělec Jiří Suchánek. Zvukové záznamy namluvili herci brněnského HaDivadla Simona Peková a Cyril Drozda. Úvody k jednotlivým trasám po městských částech namluvily osobnosti spojené s brněnskou kulturní scénou Arnošt Goldflam, Milena Flodrová, Jiří Kratochvil, Miloš Štědroň, Lenka Zogatová, Petr Minařík, Ivan Ruller, Zdeněk Müller, Jaroslav Rudiš, Adéla Elbel a Zuzana Fuksová (Čokovoko). Součástí databáze je i plánová dokumentace a dobové fotografie, autorkou současných fotografi í objektů je architektka a fotografka Barbora Ponešová. Internetové stránky dále obsahují interaktivní mapu Brna, která umožní snadné vyhledávání objektů a plánování tematických procházek po jedné z devíti navržených tras nebo sestavení vlastní architektonické stezky.

Předem navržené architektonické procházky po jednotlivých městských částech jsou obyvatelům Brna i domácím a zahraničním návštěvníkům k dispozici také v tištěné podobě ve formě mapy. K orientaci bude sloužit i značení na chodníku před objekty obsahující kód stavby a internetové stránky. Tak lze jednoduše, například prostřednictvím internetového prohlížeče v mobilním telefonu, získat informace o objektu nebo si poslechnout jeho příběh přímo v ulicích Brna. Autorem vizuálního řešení všech částí projektu je grafi cké studio 2011 Designers (Sébastien Bohner, Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček).

Na jaře roku 2012 vyjde i tištěný průvodce BAM, který nabídne již předem navržené trasy s texty a fotodokumetací a doplní tak existující databázi, mapu a značení o další prvek. Brněnský architektonický manuál se může stát důležitým nástrojem k popularizaci jedinečného architektonického bohatství města Brna a k rozvoji mezinárodního cestovního ruchu. Autoři Brněnského architektonického manuálu plánují v budoucnosti jeho rozšiřování o stavby od 2. poloviny19. století až po současnost.

Informační místa BAM (od 11. 10. 2011):
Zde jsou k dispozici informace o projektu, přístup k internetové databázi, mapy a
průvodce a lze si zapůjčit audiopřehrávače s nahrávkami k jednotlivým objektům.

Dům umění města Brna
Malinovského nám. 2
út–ne 10–18 h
[email protected]
www.dum-umeni.cz
Turistické informační centrum
Radnická 8, 2 - od října 2011
po–pá 8–18 h, so, ne 9–17 h
[email protected]
www.ticbrno.cz

Slavnostní zahájení projektu BAM proběhne 11. 10. 2011 v 18 h v Domě umění na Malinovského nám. 2.
0 komentářů
přidat komentář

Související články