Brno - Brněnští radní schválili podání žádosti o grant na opravu Arnoldovy vily v brněnské části Černá pole. Vila je od roku 2012 na seznamu nejohroženějších památek. Vedení města to oznámilo v tiskové zprávě.
Projekt na rekonstrukci vily, která stojí v sousedství již zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, má od podzimu stavební povolení a měl by přijít celkem na necelých 120 milionů korun. Muzeum města Brna, které má památku ve správě, nyní může se svolením rady města požádat o grant z takzvaných norských fondů. Město předpokládá, že se mu podaří získat 38,5 milionu korun.
"Pokud Muzeum města Brna získá dotaci, rekonstrukce by měla začít letos na podzim. S ukončením prací pak počítáme nejpozději do konce dubna 2024," uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.
Muzeum města Brna připravuje pro vilu mnohostranné využití. V přízemí lze pořádat přednášky či diskuse. Vznikne také Centrum dialogu, jež se zaměří na témata česko-německo-židovských vztahů. V plánu je kavárna, stálá expozice o historii vily, prostory pro krátkodobé výstavy, badatelna či archiv.
Dlouhá svažitá zahrada bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Projekt rekonstrukce počítá také s celkovou obnovou zahrady.