Bytový dům na pražském Vítězném náměstí získal kolaudaci

Praha – Bytový dům Victoria Palace na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích získal kolaudaci. V budově s výraznou fasádou, kterou za 850 milionů korun dokončila společnost Penta Real Estate se skupinou Kaprain, je 92 bytů pro náročnější klientelu. Většina už je prodaná. V přízemí jsou prostory pro obchody a provozovny. Penta v dnešní tiskové zprávě uvedla, že se jedná o první dostavěnou budovu na Vítězném náměstí po 87 letech.

Zastavět proluku na severním nároží náměstí se plánovalo víc než 15 let. Projekt výstavby na tomto pozemku v roce 2016 koupila skupina Kaprain, která v témže roce přizvala i partnera Pentu Real Estate. "Na tomto místě bylo dlouhodobě zanedbané prostranství a nikdy nedokončený městský blok. Už v rámci přípravy projektu bylo s městskou částí Praha 6 a dalšími partnery dohodnuto, že navážeme také na obchodní korzo podél Vítězného náměstí," uvedl ředitel Penta Real Estate David Musil. V parteru Victoria Palace proto vznikly obchodní prostory a zázemí pro nové služby či kavárnu.

Architektonický návrh budovy vypracovalo studio Jakuba Ciglera. Návrh podle Penty propojuje současnou moderní architekturu s původními prvorepublikovými záměry architekta Antonína Engela, který chtěl Vítěznému náměstí vtisknout palácovou neoklasicistní podobu. Victoria Palace podle společnosti respektuje tvar Vítězného náměstí a svojí výškou i tvarem střechy také okolní zástavbu. Hlavními prvky stavby jsou fasádní lamely z hliníku a sklocementu, které stály 150 milionů korun.

Kromě atraktivního pláště budovy má stavba podle investorů ještě jeden vizuálně atraktivní prvek, a to je vstupní lobby s osvětlením od společnosti Preciosa a s obkladem z italského travertinu. Tento materiál měli v oblibě starověcí Římané, kteří z něj postavili například Colloseum, baziliku svatého Petra nebo Fontanu di Trevi.

"Rezidenční projekt, který by v sobě takto přirozeně snoubil špičkovou architekturu, luxusní provedení všech bytů a nádhernou lokalitu s výhledy na Vítězné náměstí, Hradčany nebo Ořechovku, je v Praze naprosto unikátní. Není proto divu, že o něj byl velký zájem od samotného počátku a dnes je budova vyprodána z 85 procent," uvedl Jan Kozler ze skupiny Kaprain.

Podle dřívějšího vyjádření Penty pro ČTK cena za metr čtvereční bude na místě dosahovat až 225.000 korun. Podle posledních dat developerské společnosti Central Group stojí byt v pražské novostavbě v současnosti průměrně 152.644 korun za metr čtvereční a u starších bytů 123.683 korun za metr čtvereční. Pronajaty jsou ve Victoria Palace také všechny komerční prostory o rozloze 1900 metrech čtverečních.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925. Jeho urbanistický koncept navrhl Antonín Engel, nikdy ale nebyl dokončen. Změnit to má právě dostavba takzvaného čtvrtého kvadrantu. Vítězné náměstí mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce, mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název "Kulaták". Autorem vítězného návrhu na dostavbu náměstí je nizozemské a české studio Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti (OVA). Ve čtvrtém kvadrantu má vzniknout multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi. Také Penta Real Estate podle tiskové zprávy v této části plánuje další výstavbu.

Penta Real Estate letos v Praze plánuje dokončit také projekty Rezidence Juliska, první etapu Nuselského pivovaru a první bytové domy na Nové Waltrovce. Zároveň společnost tento rok plánuje začít výstavbu dalších přibližně 670 bytů.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
škoda převeliká
raval
01.07.24 07:17
No jo... no...
šakal
02.07.24 09:22
zobrazit všechny komentáře

Související články