Domažlice – Nový památník osvobození města chystají Domažlice. Navrhne ho klatovský sochař Václav Fiala a bude na něm mimo jiné americká vojenská helma a tradiční chodský klobouk. Vznik památníku iniciovaly rodiny amerických vojáků, kteří město na začátku května 1945 osvobodili. V USA rodiny uspořádaly sbírku, jejíž výtěžek 330.000 korun věnují městu. Domažlice sumu doplní o dvojnásobek, což bude stačit na důstojnou připomínku amerických vojáků a všech, kteří se na osvobození Domažlic podíleli, řekl dnes ČTK starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice).
Osvobození americkou armádou slaví v posledních 30 letech Domažlice pravidelně, oslav se účastní také američtí veteráni druhé světové války, jejich rodiny a také zástupci sesterského města Two Rivers, kam v polovině 19. století přišli první lidé z Domažlicka. Ve městě na břehu Michiganského jezera ve státě Wisconsin a v okolí dosud žijí potomci Chodů. "Na sklonku loňského roku došlo k něčemu mimořádnému - rodiny amerických veteránů, čestných občanů města Matta Konopa, Roberta Gilberta, Jamese Duncana a Hermana Geista, nás oslovily s přáním, aby byl v Domažlicích vybudován památník osvobození města věnovaný připomínce těchto mužů," řekl Novák.
Město oslovilo výtvarníka Fialu, který připravil návrh včetně makety a američtí donátoři s ním souhlasili. Památník sestává z kamenných lavic a kamenného stolu, na kterém bude ztvárněna vojenská přilba a chodský klobouk. Další částí bude samotný památník - žulový monolit s motivem americké a české vlajky. Památník bude stát na pozemku v Chodské ulici pod zahradou Chodského hradu, tedy na místě, kolem kterého přicházeli v květnu 1945 první američtí vojáci do města.
"Vnuk Matta Konopa, Patrick Dewaine, v reakci na zaslaný návrh památníku napsal, že kombinace vojenské přilby a chodského klobouku je úžasná, neboť zatímco jeho dědeček nosil tuto přilbu, jeho pradědeček nosil chodský klobouk," řekl Novák.
Američané podle něj počítali s tím, že současná nepříznivá epidemická situace se uklidní a oni budou moci přijet na odhalení památníku 5. května, kdy byly Domažlice v roce 1945 osvobozeny. To se ale kvůli pandemii nepodaří. Město památník instaluje během jara.
"Kombinace památníku s místem, kde bude možné posadit se, odpočinout si a zamyslet se nad událostmi sice minulými, ale věřím, že stále promlouvajícími k lidem žijícím v dnešní době, považuji za skvělý nápad," dodal starosta.