Dvorecký most ozdobí neokubistické sochy s vodními prvky a osvětlením


Praha - Budovaný Dvorecký most v Praze ozdobí neokubistické sochy s vodními prvky a speciálním osvětlením. Pět uměleckých děl vyjde hlavní město na zhruba 8,53 milionu korun. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nákup již schválili městští radní. Dvorecký most spojí Prahu 4 a 5 a dokončen bude na podzim 2025. Stavba začala loni v září a bude stát téměř 1,1 miliardy korun.


"Pod nově vznikajícím Dvoreckým mostem vyroste takzvaná botanická zahrada světla. V Praze tak bude další atraktivní místo, které poslouží nejen našim spoluobčanům, ale zároveň i zahraničním turistům, jelikož vybraná díla pochází od umělců z celého světa. Botanická zahrada nabídne další propojení veřejného prostoru a kultury. Vnímám to jako skvělé využití volného prostranství k umělecké činnosti," uvedl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09).

Most je budován ve stylu odkazujícím na český kubismus a jeho příspěvek do historie architektury a umění. Mezi uměleckými díly tak bude například neokubistická betonová socha nazvaná Heavy Head Boy s elektronicky řízeným vodním systémem. Sochy mají podle představ vedení města nejen dotvořit výzdobu mostu, ale také doplnit nově vznikající veřejná prostranství o umělecké prvky a funkční mobiliář.

Na smíchovské straně mostu vznikne světelná zahrada Light Removes Darkness, kde namísto stromů bude 120 různých lamp veřejného osvětlení z celého světa, a to například z indonéské Jakarty, Lucemburska nebo Ázerbájdžánu. Autorem návrhu je výtvarník Krištof Kintera. Na podolské straně vznikne plovárna, prostor pro konání koncertů a divadelních představení, skatepark nebo lezecká stěna.

Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a budou po něm moci přejet záchranáři. Východní vyústění bude u severního okraje areálu Žlutých lázní a západní poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
... Chi, chi, chi, chi, chi...
šakal
16.11.23 05:07
zobrazit všechny komentáře

Související články