Festival Open House Praha otevře v náhradním termínu 73 budov

Vložil
ČTK
29.07.2020 08:05

Praha - Program festivalu Open House Praha v náhradním termínu od 1. do 6. září nabídne prohlídku 73 běžně nepřístupných budov a prostorů. Součástí akce bude doprovodný program sestávající z komentovaných procházek a debat o městské architektuře. Festival konaný v deseti městských částech rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Michaela Pánková.


Mottem letošního festivalu je "Architektura pro všechny". "V letošním roce poznamenaném pandemií se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu. Potěšilo nás, že většina původně domluvených partnerů z řad budov se opět rozhodla zapojit," uvedla ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Letos si přijdou na své mimo jiné fanoušci technických či rezidenčních staveb. Program představí rekonstrukce i oceňované novostavby, které jsou navrženy s ohledem na estetiku, ale také na kvalitu vnitřního prostředí. Prahu si návštěvníci užijí také z pobytových teras a střech a budou moci prozkoumat i starobylá podzemí. Jednou z novinek akce bude bývalý Palác kultury, dnes Kongresové centrum Praha.

"I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách," sdělila Šenkyříková.

Kromě budov se letos organizátoři zaměřili i na představení historie a plánů oprav významných areálů ve vlastnictví města. Běžně nepřístupné prostory bývalé jateční burzy, podzemních chladíren či vodárenské věže, postavené na konci 19. století, budou zpřístupněny v areálu Pražské tržnice. Výstaviště nabídne prohlídku technického zázemí Malé sportovní haly, plaveckého bazénu nebo Divadla Spirála. Úpravy technických objektů, které si upravili architekti sami pro sebe, představuje dílna Braasi Factory v Holešovicích nebo kanceláře Machine House v Karlíně. Bohatou industriální minulost má také Nuselský pivovar, jehož oprava se nyní připravuje.

Z novostaveb pak festival ukáže například projekt rezidenčního bydlení Prachnerova, nominovaný na Cenu České architektury, nebo Kampus ČSOB v Radlicích, který je ukázkou šetrné architektury. I letos program doplní designové administrativní prostory. Své sídlo například otevře agentura DDB Prague, jejíž prostory získaly ocenění Kanceláře 21. století.

Pozornost veřejnosti přitahují také objekty, na jejichž správě a provozu mají zásluhu aktivní občanské spolky či jednotlivci. Patří k nim například Kasárna Karlín, Jatka78, Pragovka a další. V programu festivalu jsou i objekty, kde se s multifunkčním občanským využitím počítá do budoucna, například bývalý drážní hostinec Krenovka na Žižkově či vozovna Orionka. Celý program festivalu se nachází na www.openhousepraha.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články