Secesní vila z roku 1862?!? My Češi (a Moravani) jsme kabrňáci! Kam se hrabe Horta, Velde, Gaudí, Olbrich a další. Ale zdá se mi, že spíše jsou kabrňáci v ČTK. PL
je pro většinu lidí problém. S přehledem poznají gotiku od renesance, ale baroko od rokoka už hůř. Rozlišit klasicismus, romantismus, historismus a secesi je pro většinu oříšek. A rozlišit modernu od funkcionalismu, nebo dokonce modernismus od postmodernismu, to už nedají ani sami autoři. Viz současné lavírování okolo slohového zařazení Transgasu, Hlavního nádraží nebo ČKD na Můstku. Kdo dnes ví, že periodu New age vystřídal Beau age? Přitom je to poměrně snadné, zato Mendělejovu periodickou tabulku prvků dá každý maturant.
Troufám si říct, že rozlišit modernu a postmodernu zvládne i trochu poučený laik, natož autoři. Nicméně bych drobné nuance moderních slohů rozhodně nesrovnával s exaktní periodickou tabulkou prvků - až už z hlediska logiky a jednoznačnosti, tak z hlediska praktického užitku
je rozeznávat trendy dobré, aby domy nebyly tak neobyčejně nehezké, jako dnes. Já srovnání nadhodil jen aby vynikl kontrast, kolik času se ve škole věnuje chemii a architektuře. Nebo ný, natý, itý, ičitý a versus ismy. 10:1?
Třeba profesor Lábus považuje Transgas za brutalismus. Já to chápu tak, že vzhledem ke svému věku už nemá od architektury 70. let odstup, je to normální.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Třeba profesor Lábus považuje Transgas za brutalismus. Já to chápu tak, že vzhledem ke svému věku už nemá od architektury 70. let odstup, je to normální.