Lanškroun - V Lanškrounu na Orlickoústecku končí po 15 letech Přemysl Kokeš ve funkci městského architekta. Radní mu vypověděli smlouvu, podle nich je ve střetu zájmu, když získává městské i soukromé zakázky. ČTK to dnes řekl starosta Radim Vetchý (Lanškrounské fórum). Kokeš působil ve městě od roku 2001, předešlá vedení radnice nikdy nic nezpochybnila. "Z našeho pohledu jsme chtěli, aby v tom území co nejméně projektoval," řekl Vetchý. Podle starosty ve stejném duchu mluví o střetu zájmů i zásady komory architektů. Radnice vypíše nové výběrové řízení.
Kokešův rukopis je patrný na řadě míst ve městě. Navrhl proměnu interiéru starostovy pracovny s kruhovým osvětlením nad jednacím stolem. Je autorem nové podoby náměstí Aloise Jiráska s průchozí kašnou, podle jeho projektu vznikla smuteční síň, bytové domy v Sokolské ulici nebo bílá administrativní budovu na centrálním náměstí.
Technologické centrum Soma, které navrhla Kokešova architektonická kancelář, se loni stalo v kraji stavbou roku. "V Lanškrouně jsem bydlel, přihlašoval jsem se do různých soutěží, které město vyhlašovalo. V některých jsem uspěl, funkce městského architekta vedle toho běžela naprosto nezávisle," řekl Kokeš.
Podle místostarosty Bohumila Bernáška (ČSSD) se nové vedení radnice neukvapovalo, když nastoupilo v roce 2014 na radnici, nedělalo velké personální změny. O střetu zájmů s ním nemluvilo. "On měl znát své mantinely," dodal Bernášek.
Starosta Radim Vetchý rovněž hovoří o ztrátě důvěry. Radní Jaroslav Karlík (Volba pro město) k tomu dodal, že se vedení města s Kokešem neshodlo na projektu společenského domu. "Spíš hledal důvody proč ne, než aby hledal jak," řekl Karlík. Podle Kokeše návrh vykazoval vady, například v dispozičním a rozměrovém uspořádání. Opoziční skupině, která proti projektu vystupovala, dal svoje písemné stanovisko, které nebylo veřejné.