Na místě zchátralých vil na Letné by mohlo stát pět nových budov

Vložil
ČTK
07.09.2016 08:00
Praha

CMC architects, a.s.

Letna Office Park, Marani Architects, 2015
Praha - Na místě zchátralých vil na hranici pražské Letné, Bubenče a Dejvic u křižovatky Špejchar by v budoucnu mohlo stát pět samostatných administrativních budov. Svůj projekt Letná Business Center dnes představil majitel pozemku, britský developer Lordship. Jde už o pátý projekt k využití tohoto území. Předešlé ztroskotaly buď kvůli výhradám k velikosti projektu, nebo kvůli historickým vilám, které tam stojí.


"Pozemky včetně vil jsme začali postupně kupovat od roku 2003, kdy už ale domy byly ve značně špatném technickém stavu. Bohužel, od té doby se zatím nepodařilo nalézt takové řešení, které by umožnilo projekt zahájit,"
uvedl ředitel společnosti Lordship Václav Matoušek. Na otázku, kdy a zda vůbec by se na pozemku začalo stavět, podle něj v tuto chvíli nelze odpovědět.

Od posledního projektu, který počítal s jednou velkou budovou, investor ustoupil na začátku roku 2015. Vítězem soutěže na nový projekt se stal architekt Vít Máslo ze společnosti CMC architects. Jeho kancelář se podílela i na koncepční rozvaze nazvané Městská třída Letná - Prašný most, kterou zadal Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) v roce 2014.

Podle Matouška by měl každou z pěti budov navrhnout jiný architekt, přičemž zvenčí by měly podobný vzhled. "Jednáme s takovými osobnostmi současné české architektury jako jsou například Eva Jiřičná, Josef Pleskot, Karel Mrázek či Pavel Hnilička. Ustavíme také komisi, která bude návrhy posuzovat. Jedno z poradních míst jsme navrhli i historikovi architektury Zdeňku Lukešovi," dodal Matoušek.

Architekt Máslo označil území, které z jedné strany lemuje železniční trať a z druhé rušná třída Milady Horákové, za velmi komplikované. "Praze 6 jsme navrhovali, že by se některá z vil mohla zachovat. Jenže dneska nejdou ani pronajmout, přestože nájemné v nich je poměrně nízké," doplnil Máslo. Podle něj je obnova budov ve středu města prospěšná. "Dnes se zde staví čím dál méně, stavby se vystrkují na periferii," dodal.

V úrovni ulice se počítá s obchody, restauracemi nebo odpočinkovou zónou, v dalších podlažích by byly kanceláře. Máslo by si zde dovedl představit také byty, to však naráží na legislativní překážky, především hlukovou vyhlášku. Výška domů by neměla přesáhnout 28 metrů, střecha by tak podle požadavku IPR dosahovala úrovně bytového domu Molochov, který stojí vedle stadionu Sparty směrem k Letenskému náměstí.

Novou podobu projektu zhodnotil také přítomný radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). "Jsem zastáncem toho, aby v Praze nová architektura vznikala, protože město by nemělo být zakonzervovaným skanzenem. Jsem rád, že investor projekt upravuje tak, aby nebylo pochyb o tom, že má stejný zájem jako Praha. Tedy najít moderní, esteticky hodnotné a zároveň ohleduplné řešení," dodal Dolínek.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
to je
Honza
07.09.16 04:18
"Podle Matouška...
Tomáš Vích
07.09.16 06:38
veselý příběh budování města
Pražák
07.09.16 09:18
zobrazit všechny komentáře

Související články