Praha – Základní kontury dohody s developery, kteří plánují stavět na brownfieldu Bubny-Zátory mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, by mohly být hotovy po prázdninách. V jednáních pak bude město pokračovat i v dalším volebním období. Novinářům to dnes řekl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (STAN). Magistrát nedávno zveřejnil aktualizovanou územní studii zástavby, kterou mohou lidé do 13. července připomínkovat.
Největší pražské takzvané rozvojové území se podobně jako smíchovský nebo žižkovský brownfield nachází na drážních pozemcích kolem někdejšího nákladového nádraží. Developeři tam plánují stavět tisíce bytů a město filharmonii na Vltavské.
Zveřejněná studie je podle Hlaváčka předposledním krokem k umožnění zástavby brownfieldu, posledním jsou právě plánovací smlouvy. Těmi totiž nový pražský územní plán výstavbu podmiňuje. Rozsáhlé pozemky v Bubnech dříve vlastnila CPI Property Group Radovana Vítka, následně prodala polovinu podílu skupině J&T a nedávno stejná společnost koupila i zbylý podíl.
Změna vlastníka podle Hlaváčka jednání zatím nenarušila. "Nadále zastupují tu firmu ti samí lidé," řekl a dodal, že nějaké dopady se nicméně do budoucna vyloučit nedají. "V tuto chvíli je i v rukou jednotlivých vlastníků, jak moc podpoří to dohodnuté řešení, nebo zda přijdou s další sérií dílčích požadavků, které bude potřeba dále dojednávat," doplnil ředitel odboru územního rozvoje magistrátu Filip Foglar.
Zveřejněná územní studie je aktualizací dřívější verze schválené v roce 2020, kterou magistrát upravil na základě jednání s vlastníky pozemků či Prahou 7. V území má podle návrhu přibýt 22.500 obyvatel a asi 10.000 bytů. Dvě nová lokální centra mají být u obou stanic metra, na Vltavské bude provázáno s plánovanou filharmonií. Střed čtvrti má tvořit park. Návrh podle Foglara počítá i s dostatečným množstvím občanské vybavenosti, jako jsou školy a školky.
Podle architekta Petra Pelčáka, který na studii spolupracoval, nebylo cílem navrhnout novou svébytnou čtvrť, ale organicky propojit již existující zástavbu oddělenou brownfieldem. Stejně důležitá jako domy je podle architekta i zeleň. "Centrální park, jehož osa propojuje důležitá subcentra dvou nádraží, vytváří kostru té nové výstavby," řekl.
Plánovací smlouvy jsou nástrojem města, kterým jednak s majiteli pozemků dojednává podobu plánované výstavby a jednak od nich získává takzvané kontribuce na budování nutné veřejné infrastruktury. Příspěvky vycházejí z metodiky města, jejíž příprava začala v minulém volebním období. Institut plánovacích smluv zavedl nový stavební zákon.