Nový systém pro stavební řízení je podle Opavy nefunkční, vyzývá MMR k nápravě

Vložil
ČTK
21.07.2024 11:20
Opava

Opava – Nový informační systém stavebního řízení, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), je podle představitelů opavské radnice nefunkční. Nelze v něm plnohodnotně pracovat. Radnice vyzývá ministerstvo k nápravě. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, to uvedl tajemník magistrátu Tomáš Elis. Podle něj se na situaci podobně dívají i představitelé dalších měst. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ČTK řekl, že lze očekávat ještě náročné týdny. Věří ale tomu, že postupně se ČR dostane do bodu, kdy digitalizace výrazně zjednoduší práci.


"Nasazená verze uvedeného systému není zatím dostatečně efektivní a přetrvávají zásadní nedostatky. Ve spolupráci s dalšími městy a obcemi apelujeme na zmíněné ministerstvo a intenzivně jej vyzýváme k nápravě," uvedl tajemník opavského magistrátu. Úředníci stavebního úřadu byli podle něj k 18. červenci pouze v počáteční fázi evidování podání. "Ten prozatím nelze pro práci stavebních úřadů funkčně využívat. Velmi se všem omlouváme za případné komplikace, které jsme nezpůsobili, ale věříme, že se situaci MMR podaří v rozumném čase napravit," řekl.

Z podobného důvodu jako Opava se na MMR v otevřeném dopise nedávno obrátil také starosta Nového Boru na Českolipsku a předseda Sdružení obcí Libereckého kraje Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Ptal se v něm, kdy bude Informační systém stavebních řízení plně funkční takovým způsobem, aby bylo jeho prostřednictvím možné absolvovat celý proces řízení, včetně všech potřebných úkonů, které stanovuje nový stavební zákon a další právní předpisy.

Bartoš už dříve uvedl, že nejčastějším problémem, se kterým se úředníci při využívání systému digitalizovaného stavebního řízení na MMR obrací, je právě nastavování jejich rolí. Při špatném zadání brání v přihlášení. Ještě ve čtvrtek si podle dat MMR 848 stavebních úřadů a dotčených orgánů neurčilo osobu pro příjem dokumentů v systému digitalizovaného stavebního řízení. Z celkových 1440 úřadů a dotčených orgánů využívajících digitalizaci stavebního řízení jich zhruba polovina neměla přihlášené uživatele. Tyto úřady tedy ještě v tomto týdnu nedostávaly z portálu stavebníka žádosti a nemohly v systému plnohodnotně pracovat.

"Je jasné, že zavádění takového systému je velmi náročné. Klade to na všechny obří nároky. Chápu, že kromě nových systémů se musí vyrovnat i s hromadou papírových žádostí podaných před koncem června. MMR se jim snaží vyjít maximálně vstříc, v individuálních případech pomáháme s nastavením rolí po telefonu a přes sdílení obrazovky počítače," řekl Bartoš. Zároveň také resort zjednodušuje možnosti konfigurace a správy rolí lokálními administrátory a pracuje na detailnějších manuálech pro úředníky. Přes léto je pak také naplánována další série celodenních školení v krajích. Žadatelé přes portál stavebníka úspěšně podle posledních dat MMR poslali přes 2000 žádostí a v Informačním systému pro úředníky eviduje přes 5000 vytvořených dokumentů.

Nový stavební zákon začal platit 1. července pro všechny typy staveb. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady mají samy obesílat ostatní úřady a získat jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších systémů a veškerá dokumentace je on-line. Úřady a stavebníci mají komunikovat v propojených systémech.
0 komentářů
přidat komentář