Pardubice připravují opravu Brány borců, je součástí letního stadionu

Vložil
ČTK
19.01.2023 17:00
Pardubice

Karel Řepa


Pardubice - Chátrající Bránu borců v Pardubicích město opraví. Památkově chráněná stavba je součástí letního stadionu, který bude brzo modernizovaný. Stavba nebude jen pro fotbalové účely. Novinářům to dnes řekli zástupci města.


Objekt, který ústí do ulice U Stadionu, původně sloužil jako tribuna. Ve středu vrchní části je původní zastřešené orchestřiště. Prostor pod tribunou sloužil jako úkryt pro diváky před deštěm a sociální zázemí. Během let prošel mnohými, někdy i nevhodnými přestavbami, následně přestal být využíván a rychle chátrá.

"Budova by měla sloužit jako kavárna, případně fanshop pro fotbalový klub, mělo by tam být sociální zařízení. Ve venkovní části, kde se dá sedět, tam by mohlo vzniknout místo pro konání menších koncertů. Nebude sloužit je primárně pro potřeby fotbalistů," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Město nedávno stadion pojmenovalo po Arnoštu Košťálovi, který je známý díky odboji za druhé světové války, ale byl i významným fotbalovým funkcionářem a podporovatelem sportu. Radní rozhodli, že podpoří investiční záměr opravy Brány borců, náklady budou 32 milionů korun bez DPH.

"Objekt je ve velmi špatném technickém stavu. Vedle nově zrekonstruovaného stadionu by jeho ponechání v tomto stavu nebylo důstojné. Právě proto navrhujeme ve změně rozpočtu 2,5 milionu korun na zajištění kompletní projektové dokumentace, aby rekonstrukce mohla začít co nejdříve," řekl Nadrchal.

Letní stadion je z roku 1931, postaven je podle návrhu architektů Karla Řepy a Ferdinanda Potůčka. V dubnu 2021 začala jeho modernizace, 4. února se tam má konat první zápas. Dnes začala kolaudace, dokončená bude asi 27. ledna.

"Je to velký boj, ale děláme všechno pro to, aby se 4. února mohlo hrát. Už je vyprodáno. Kolaudace určitě neproběhne bez vad a nedodělků, ale máme sesmluvněno se společností PORR, že nesmí bránit užívání stavby," řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO). Nedodělky nejsou zásadního charakteru, spíše drobnosti, dodal.

Stadion bude mít parametry pro utkání nejvyšších soutěží, vedle je tréninková plocha pro fotbalisty i jiné sportovce. Vznikla nová jižní, severní a východní tribuna, stavební firma opravila hlavní západní tribunu. Kapacita je pro 4500 diváků, dosud to bylo 600 diváků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články