Plzeňský kraj zrušil záměr dvoumiliardového úvěru na rekonstrukci lázní v Plzni

Vložil
ČTK
11.04.2024 07:35
Plzeň


Plzeň - Zastupitelé Plzeňského kraje zrušili záměr sjednat dvoumiliardový úvěr na rekonstrukci městských lázní v Plzni včetně výstavby nové budovy Západočeské galerie (ZČG). Start přestavby posouvá žádost státních památkářů o přezkum projektu. Soutěž na úvěr vyhlásil kraj v prosinci a oslovil šest bank, které měly teď podávat nabídky. Novou soutěž by měl kraj vypsat v roce 2025 po krajských volbách, jde tedy jen o její odložení, řekl ČTK radní pro ekonomiku Pavel Strolený (ANO). Opozice s rekonstrukcí lázní nesouhlasí.


"Projektovali jsme, připravovali odhady a máme platné stanovisko od památkového odboru města Plzně. Nebyla proti tomu žádná odvolání, ale nedávno přišla na kraj žádost o přezkum od Národního památkového ústavu (NPÚ)," řekl náměstek hejtmana Martin Záhoř (ANO). Podle něj sice přezkumné řízení nemá odkladný účinek, ale žádost státních památkářů se řeší. Kvůli tomu, že Plzeňský kraj by byl jako investor rekonstrukce a majitel lázní podjatý při vyřizování žádosti NPÚ, postoupil ji na ministerstvo kultury, které ji předalo k řešení Ústeckému kraji. "Ten rozhodne, zda je původní stanovisko památkářů z Plzně v pořádku," uvedl.

Vlastní přestavba lázní na multikulturní centrum za 1,7 až dvě miliardy Kč má začít podle Stroleného v roce 2025 a pokračovat v roce 2026. Kraj podle Záhoře dál finalizuje projekt, pozastavil ale přípravu výběrového řízení na dodavatele stavby. "A evidentně se to může celé prodloužit, takže bychom chtěli odstoupit od záměru sjednat bankovní úvěr, protože čas jde trochu proti nám. Nevíme totiž, kdy bude vše vykomunikováno a také kvůli tomu, že teď by byla cena úvěru horší, než můžeme sehnat v budoucnosti," řekl.

Podle Stroleného směřují připomínky památkářů na vnější podobu lázní, například oken, a na mírný posun pater kvůli sálům na cvičení a tanec. "Nám to v tuto chvíli nevadí, máme platné stavební povolení. Jde jen o to, zda převáží právní nebo architektonický názor," řekl.

Opoziční zastupitel a senátor Vladislav Vilímec (ODS), dřívější ekonomický náměstek hejtmana, uvedl, že jednoznačně podporuje to, aby se kraj nezadlužil. "A jak to bude dál s multikulturním centrem, tak to se uvidí po volbách," řekl. Opozice s přestavbou lázní nesouhlasí. Prosazovala stavbu nové galerie v centru Plzně U Zvonu, která měla stavební povolení, pozemek a příslib menší státní dotace. Podle Marcely Hollerové (ODS) by byla reprezentativnější a levnější. Současné vedení kraje novostavbu odmítlo a koupilo památkově chráněné lázně z roku 1932. Senátor a zastupitel Pavel Karpíšek (ODS) nesouhlasil s tím, že kraj nevyhlásil architektonickou soutěž a zadal projekt napřímo architektce Evě Heyworthové.

Podle Stroleného vyřeší galerie v lázních problémy ZČG, která dnes nemá kde uchovávat a vystavovat exponáty. "A řešíme tím i chybějící sál pro příspěvkové a zájmové organizace a spolky," řekl. Kraj na ni chce získat také evropské peníze.

"Ke zrušení záměru úvěru jsme přistoupili i kvůli tomu, abychom neblokovali bankám dvě miliardy. Projednali jsme to včas, přestaly pracovat na podání návrhů," řekl Strolený. Podle něj by kraj po vyřízení námitek NPÚ mohl peníze čerpat až koncem roku, navíc letos bude potřebovat menší sumu, než plánoval. "A víme, že bychom to dokázali zvládnout z vlastních peněz. A tak tu soutěž vypíšeme znovu zřejmě v roce 2025 po volbách," dodal. Kraj má teď podle něj na účtech pět a čtvrt miliardy korun, většinou ve fondech na schválené projekty.
0 komentářů
přidat komentář

Související články