NPÚ neuspěl s přezkumem projektu na rekonstrukci lázní v Plzni

Vložil
ČTK
07.06.2024 19:55
Plzeň


Plzeň - Národní památkový ústav (NPÚ) neuspěl s přezkumem projektu na rekonstrukci městských lázní v Plzni včetně výstavby nové budovy Západočeské galerie (ZČG). Jde o stavbu téměř za dvě miliardy korun, kterou připravuje Plzeňský kraj. Krajský úřad Ústeckého kraje, který stanovilo ministerstvo kultury jako odvolací orgán, potvrdil původní rozhodnutí plzeňských památkářů a námitky NPÚ zamítl, řekl dnes ČTK krajský radní Pavel Strolený (ANO). Podle něj už se NPÚ nemůže odvolat a může se bránit jen soudně.


NPÚ se nelíbil projekt od architektonického studia Evy Heyworthové. "Spor je o tom, jak má zvenku vypadat fasáda a kde mají být velká okna, s jejichž dispozicemi jsme hýbali. Potřebovali jsme dát druhou řadu oken o dva tři metry výš, aby nám to vycházelo na nové dispozice podlah sálů na cvičení a tanec," řekl radní. Kraj už má stavební povolení na plány, které kdysi vypracoval plzeňský architekt Jan Soukup, které ale tehdy nepočítaly s výstavbou ZČG a sály. Šlo o to, zda převáží právní nebo architektonický názor, uvedl Strolený.

"V lázních byly dokončeny bourací práce, vyklízí se prostory, pracuje se dál," uvedl radní. Letošní práce uhradí kraj ze svého, na bourací a vyklízecí práce půjdou nižší desítky milionů korun. Strolený připustil, že kdyby si kraj vzal úvěr, mohl by možná pokračovat rychleji. "Ale finále to zásadně nezbrzdí. Konec veškerých prací bude v roce 2026, možná o rok později," uvedl.

Zastupitelé kraje v dubnu zrušili záměr vzít si dvoumiliardový úvěr na rekonstrukci lázní a výstavbu ZČG. S projektem opozice nesouhlasí. Soutěž na úvěr vyhlásil kraj loni v prosinci a oslovil šest bank, které podaly nabídky. "Banky kvitovaly to, že jsme jim včas dali vědět, že letos nebudeme úvěr potřebovat, protože mohou prostředky využít někdy jinde," uvedl Strolený.

O tom, zda si kraj vezme úvěr na lázně, rozhodne až nová krajská reprezentace po podzimních volbách. Vlastní přestavba zchátralých lázní na multikulturní centrum za 1,7 až dvě miliardy Kč má začít v roce 2025. Kraj zatím pozastavil ale přípravu výběrového řízení na dodavatele stavby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články