Projednání návrhu územního plánu se účastnilo několik set Ústečanů

Vložil
ČTK
28.11.2025 07:55
Ústí nad Labem - Veřejného projednání návrhu nového územního plánu v Ústí nad Labem se dnes účastnilo odhadem několik set lidí. Připomínky mohou podávat do 12. prosince. Někteří je vznesli už při diskusi. Lidem například vadí navržená výstavba výškových domů Pod Vyhlídkou bez navržených parkovacích míst.


Podle nového návrhu územního plánu se nebude město rozpínat do krajiny. Dokument přesně stanovuje hranice zastavitelného území. Zásadní změnou je ustoupení od katastrálního členění územního plánu. Město je v dokumentu rozdělené do lokalit s určitým využitím například pro bydlení, průmysl a podobně. Počítá se s výstavbou bytů, ekonomická zóna by mohla nabídnout nové pracovní příležitosti. Důležitá je rovněž doprava i kvůli plánované výstavbě vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan. Trať bude městem procházet, vznikne nový terminál.

Na veřejné projednání dorazili manželé Balatovi, kteří bydlí na sídlišti Pod Vyhlídkou. "Už teď se nedá kde zaparkovat. Parkoviště tam žádné neplánují nebo to tam alespoň oficiálně není zadané," uvedla Klára Balatová k návrhu výstavby několika zhruba 70 metrů vysokých bytových domů. Její manžel Petr Pavel Balat uvedl, že domy jsou navržené v místě, kde je příroda. Lidé tam chodí venčit psy, tráví tam volný čas. Manželé podají připomínku.

Architekt Roman Koucký uvedl, že bytové domy jsou navržené na pozemcích města. Plánovaná bytová výstavba je v místech, která už pro bydlení slouží. Upozornil, že územní plán sice neurčuje přesné umístění každého parkovacího místa, ale nové bytové domy bez zajištění parkování podle něj postavit nelze.

Další řečníci poukazovali na návrh na vybudování silniční propojky v ulici U Cintorína, která by přiváděla automobilovou dopravu z Jateční ulice k dálnici D8. Vedla by však přes místo, kde je dnes dětské hřiště. Pověřená zastupitelka pro územní plánování Eva Fialová (ANO) řekla, že by se pro hřiště našlo nové místo. Lokalita by tak o něj nepřišla.

Lidé také přicházeli s individuálními dotazy a poukazovali na dílčí problémy či možná pochybení v návrhu. Jedna z řečnic například přišla s dotazem na územní rezervu ve Veslařské ulici. Koucký vysvětlil, že se jednou počítá s vybudováním silničního a železničního mostu ze Svádova do Krásného Března. Někteří místní, kteří v oblasti bydlí, vyslovili obavy, že nebudou moci na pozemcích nic postavit. Odborníci je ubezpečili, že například pergola na jejich pozemku stát může. V lokalitě však nesmí vzniknout nic, co by záměr budoucích staveb zmařilo, například továrna.
0 komentářů
přidat komentář