Projekt na demolici bývalého obchodního domu Slezanka v Opavě vypracuje VŠB

Vložil
ČTK
05.02.2022 20:45
Opava


Opava - Projekt na demolici části bývalého nevzhledného panelového obchodního domu Slezanka v historickém jádru Opavy vypracují odborníci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Samotná demolice by pak měla začít koncem léta. ČTK to řekl primátor Tomáš Navrátil. Obchodní dům by v bu- doucnu mělo nahradit několik bytových domů a sál s venkovním amfiteátrem.


"Projekt jsme zadali vysoké škole. Náklady na jeho vyhotovení budou 750.000 korun. Škola na to má čtyři měsíce. Pak začneme hledat společnost, která provede samotnou demolici. Bourat by se mělo v období srpna až září," uvedl Navrátil.

Budoucnost Slezanky, jejíž část město od soukromého vlastníka koupilo v roce 2008 za 270 milionů korun, je v Opavě tématem několika posledních volebních období. Dlouhodobě se nedařilo prostory pronajímat či prodat. Neuskutečnily se ani pokusy o přestavbu.

Demolici zastupitelé schválili loni v září. Zvažovali několik variant včetně rekonstrukce. Přestavba by ale podle nich byla neekonomická. Na místě obchodního centra chce město nechat vystavět několik bytových domů, které budou inspirovány předválečnou bytovou výstavbou na Horním náměstí. V prostoru dnešního divadelního klubu bude malé náměstí se vstupem do nového multifunkčního sálu. Bytové domy budou stavět soukromníci, sál město. V plánu je i stavba dvoupodlažního podzemního parkoviště pod novou výstavbou.

Slezanka má podle vlastníků tři části. Část patří městu a ta by se měla bourat. Druhou část město spoluvlastní a s dalšími majiteli nyní jedná o odprodeji. Pak by se bourala i tato část. Třetí část patří soukromým majitelům. I s nimi město jedná.

Obchodní dům Slezanka je panelová budova postavená na místě, kde v 17. století stály starobylé právovárečné domy. Blok, který má sídlištní podobu, navazuje na historickou zástavbu centra a sousedí s gotickým chrámem. Budova je pro magistrát dlouhodobě problémová. Předchozí vedení města objekt na centrálním Horním náměstí koupilo v roce 2008 od soukromého vlastníka. Tehdy zástupci magistrátu vyjádřili ochotu investovat do opravy budovy či jejího zbourání a výstavby nového obchodního centra. Na zaplacení kupní ceny si město vzalo úvěr 270 milionů korun.

Obchodní dům pak byl dlouho téměř prázdný a až v roce 2012 se podařilo najít zájemce o jeho provozování. Dlouhodobě se ale nedařilo prostory pronajímat. Město nakonec přistoupilo na prodej developerské firmě. Vzniknout zde mělo nové obchodní centrum. Smlouvu o jeho stavbě předchozí vedení města podepsalo s developerem v roce 2015.

Přípravy se ale vlekly a nakonec zvítězily názory, že obchodní centrum by se stavět nemělo. Změnu ovlivnila i stavba nedalekého obchodního centra Breda & Weinstein. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro víc než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu. Po dohodě developer od záměru ustoupil. Od té doby radnice řešila, co se Slezankou dál.
0 komentářů
přidat komentář

Související články